Jemi të hapur ndaj çdo nisme që i jep fund luftës në Gaza

by admin
Spread the love

Ismail Haniyeh, kreu i grupit palestinez, Hamas, përsëriti hapjen e grupit të tij ndaj çdo nisme që i jep fund luftës izraelite në Rripin e Gazës që plotëson kërkesat e rezistencës palestineze. Haniyeh e bëri deklaratën në një seminar në Bejrut që diskutoi skenarët e sulmit izraelit kundër Gazës. Udhëheqësi i Hamasit tha se grupi është i hapur për tu marrë me çdo dokument apo iniciativë që siguron themelet e pozicionit të rezistencës në negociatat e armëpushimit.

Ai përsëriti kërkesat e Hamasit për një armëpushim të përhershëm, tërheqje të plotë të ushtrisë izraelite nga Gaza, rindërtim, ofrimin e ndihmës dhe një shkëmbim të të burgosurve. Zyrtarët izraelitë, përfshirë kryeministrin Benjamin Netanyahu, nuk iu përkushtuan asnjë prej kërkesave të Hamasit dhe këmbëngulën në vazhdimin e qëllimit të tij për të mposhtur plotësisht Hamasin në Gaza.

Bisedimet indirekte midis Izraelit dhe Hamasit të ndërmjetësuara nga SHBA, Katari dhe Egjipti deri më tani nuk kanë arritur të bien dakord për një armëpushim të përhershëm që lejon një shkëmbim të të burgosurve midis izraelitëve dhe palestinezëve. Duke shpërfillur një rezolutë të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që kërkon një armëpushim të menjëhershëm, Izraeli është përballur me dënimin ndërkombëtar në mes të ofensivës së tij brutale të vazhdueshme në Gaza që nga sulmi i 7 tetorit nga Hamasi.


You may also like