Ja ç’bleu Rumania nga Norvegjia – Shqip

by admin
Spread the love

Norvegjia njoftoi sot se do t’i sigurojë Rumanisë 32 avionë luftarakë F-16 të përdorur për 388 milionë euro.

Marrëveshja, e cila u nënshkrua në sfondin e luftës në Ukrainë, e cila kufizohet me Rumaninë, mbulon furnizimin e avionëve, pjesëve rezervë si dhe mirëmbajtjen dhe trajnimin e personelit teknik.

Dorëzimi do të bëhet në 2023 dhe 2024 pasi avioni të përmirësohet, tha ministria norvegjeze.

“Do të jetë një kontribut i rëndësishëm për forcimin e forcave ajrore të një aleati të NATO-s dhe njëkohësisht do të krijojë vlerë për industrinë norvegjeze të mbrojtjes duke gjeneruar të ardhura për shtetin norvegjez”, tha në një deklaratë ministri norvegjez i Mbrojtjes, Bjorn Arild Gram.

Norvegjia zgjodhi në vitet 1960 F-16 të American General Dynamics,  duke porositur 60 monoplanë të këtij avioni dhe 14 biplanë.

Avionët e fundit u tërhoqën në fillim të vitit në favor të F-35 më moderne të Lockheed Martin. Oslo planifikon të blejë deri në 52 avionë të tillë.

Nga ana e saj, Rumania ka shprehur që nga viti 2021 interesin e saj për të blerë F-16 norvegjeze për të zëvendësuar MiG-21 të vjetër të prodhimit sovjetik. /tesheshi.com/

You may also like