Izraeli thërret ambasadorin e Brazilit pasi presidenti brazilian i krahasoi veprimet e Izraelit me Holokaustin – Shqip

by admin
Spread the love

Izraeli tha se do të thërrasë ambasadorin brazilian në vend lidhur me komentet e tij “të turpshme dhe serioze” të presidentit brazilian Luiz Inácio Lula da Silva.

Duke folur më herët të dielën në samitin e Bashkimit Afrikan, Lula e quajti ofensivën e Izraelit në Rripin e Gazës një “gjenocid”.

“Ajo që po ndodh në Rripin e Gazës me popullin palestinez nuk ka asnjë paralele në histori. Në të vërtetë, ajo ndodhi kur Hitleri vendosi të vriste hebrenjtë”, tha ai.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha në X se Lula po “banalizon” Holokaustin dhe “po përpiqet të dëmtojë popullin hebre dhe të drejtën e Izraelit për t’u mbrojtur”, duke thënë se “krahasimi i Izraelit me Holokaustin nazist dhe Hitlerin po kalon një vijë të kuqe”.

“Izraeli lufton për mbrojtjen e tij dhe për të siguruar të ardhmen e tij deri në fitoren e plotë dhe këtë e bën duke respektuar ligjin ndërkombëtar”, shtoi ai.

Ministri izraelit i Mbrojtjes Yoav Gallant dënoi gjithashtu vërejtjet në një postim në X, raporton CNN, transmeton Klankosova.tv

Izraeli është zotuar të mos e ndalë fushatën e tij në Gaza derisa Hamasi të shkatërrohet dhe të gjithë pengjet e mbetura të grupit të jenë liruar, pas sulmeve të tij të 7 tetorit ndaj Izraelit.

You may also like