Izraeli publikon videon e sulmit shkatërrimtar ajror në Gaza (pamjet)

by admin
Spread the love

Një sulm ajror i Izraelit ka shkatërruar dje apartamentin e militantit palestinez Taysir al-Jabari duke vrarë atë dhe disa të tjerë në pallatin e lartë ku ndodhi shpërthimi.

Ushtria izraelite publikoi videon e sulmit makabër të së premtes që vrau al-Jabari në apartamentin e tij në Gaza, ku sipas burimeve palestineze tetë njerëz të tjerë humbën jetën dhe të paktën 40 u plagosën.

Pamjet besohet se janë regjistruar nga dronët e mbikqyrjes dhe tregojnë momentin e goditjes së raketës që shpërtheu të paktën dy kate të ndërtesës, duke shkaktuar të tjera zjarre e shpërthime në shtëpitë e banuara.

Ushtria e Izraelit tha se vrau al-Jabari, pasi ka marrë drejtimin e grupit militant Xhihadi Islamist, nga pararendësi Abu al-Ata, i vrarë në 2019.

Në një tjetër video të publikuar nga ushtria tregohet një tjetër sulm ndaj një pike vrojtimi, që u krye me artileri.

Mes viktimave në sulmin ndaj al-Jabari, ishin dhe shtatë njerëz të pafajshëm perfshi dhe një vajzë pesë-vjeçare.


Njesi izraelite dje ne kufirin Izrael-Gaza


Top Channel

//Google Analytics window.dataLayer = window.dataLayer || [];

function gtag() { dataLayer.push(arguments); } gtag('js', new Date());

gtag('config', 'UA-7855069-1');

//Facebook window.fbAsyncInit = function() { FB.init({ appId: '1715618661991455', xfbml: true, version: 'v2.10' }); FB.AppEvents.logPageView(); };

(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) { return; } js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

Lexo lajme interesante

You may also like