Izraeli përzë palestinezo-francezin e OÇP-së – Shqip

by admin
Spread the love

Aktivisti franko-palestinez për të drejtat e njeriut, Salah Hammouri u deportua në Francë të dielën, tha Ministria e Brendshme e Izraelit, duke e akuzuar atë për shkelje të sigurisë.

Hammouri, 37 vjeç, një banor i vjetër i Jerusalemit, u shoqërua në aeroport, ku hipi në një fluturim për në Francë, raporton Reuters.

“Kudo që shkon një palestinez, ai mbart me vete këto parime dhe qëllimin e popullit të tij: ai mbart atdheun e tij me vete kudo që është”, tha ai në një deklaratë.

Izraeli i hoqi të drejtën e qëndrimit Hammourit më 1 dhjetor, me akuzën se ai ishte aktiv në Frontin Popullor për Çlirimin e Palestinës, të cilin Izraeli e klasifikon si grup terrorist.

“Ai organizoi, frymëzoi dhe planifikoi të kryente sulme terroriste vetë dhe për organizatën,” tha Ministria e Brendshme izraelite në një deklaratë.

Izraeli e dënoi më parë atë për tentativën e vrasjes së rabinit sefardi Ovadia Yossef, themelues i partisë ultra-ortodokse Shas.

Mbështetësit e Hammourit e konsiderojnë dëbimin një shkelje të ligjit ndërkombëtar.

Anëtari i Komitetit Ekzekutiv të Organizatës për Çlirimin e Palestinës (PLO) Ahmed Majdalani e quajti dëbimin të paligjshëm.

 “Ai nuk ka kryer asnjë krim që të dëbohet nga vendlindja e tij dhe të dëbohet në një vend tjetër, ku ka qëndruar për një kohë të shkurtër, edhe pse ka nënshtetësi franceze”, tha Majdalani për Reuters.

Nga 7 marsi deri më 1 dhjetor, Izraeli e mbajti Hammourit në paraburgim pa akuza.

Hammouri ishte një nga 1027 të burgosurit e liruar nga Izraeli në vitin 2011 në këmbim të ushtarit Gilad Shalit, i cili ishte mbajtur rob nga Hamasi në Rripin e Gazës për më shumë se pesë vjet. /tesheshi.com/

You may also like