Italia “dominon” Europën! Sukseset e klubeve italiane, mund të kualifikojnë 5 ekipe në Champions

by admin
Spread the love

Fitoret e Romës, Milanit dhe Fiorentinës në ndeshjen e parë të raundit të 1/8 të Europa League-s i kanë shtuar pikë çmuara futbollit italian në renditjen e UEFA-s, të vlefshme për ta pjesëmarrjen e klubit të pestë të Serisë A në Ligën e Kampionëve të sezonit të ardhshëm.

Italia rrit epërsinë e saj, tani në 16,571 pikë, mbi Gjermaninë, si dhe fiton terren edhe ndaj Anglisë, e cila ndiqet nga afër nga Franca.

Me eliminimin e Lazios nga Bayerni në Champions, Italia ka humbur klubin e saj të parë në këtë sezon evropian: aktualisht Interi, Napoli, Milani, Roma, Atalanta dhe Fiorentina mbeten në garë.

Verdhekuqtë e De Rossit janë ata që do të përfitonin nëse Italia do të ishte në vendin e dytë në renditje: skuadra nga Roma, në fakt, aktualisht është e pesta në Serinë A në të njëjtin nivel me Leipzigun në Bundesligë. Kujtojmë se 2 pikë jepen në rast të një fitoreje të vetme, 1 në rast barazimi nga çerekfinalet e më pas.


Top Channel

You may also like