Ish-peshkopi amerikan rrëfehet mbi një skandal të fshehur – Shqip

by admin
Spread the love

Një ish-peshkop i shtetit të Nju Jorkut ka pranuar në gjykatë se ka mbyllur një numër të madh të rasteve të abuzimit seksual të fëmijëve, me autorë 11 priftërinj, aty midis 1997 dhe 2002.

Në prill 2021, Howard Hubbard, një ish-peshkop në Albany, dëshmoi për katër ditë në një gjykatë të shtetit të Nju Jorkut dhe pranoi se për 25 vjet, nga 1977 deri në 2002, ai ishte në dijeni të ngacmimeve seksuale.

Regjistrimi prej 680 faqesh u publikua të premten me urdhër të gjykatës dhe fragmente nga mediat amerikane.

Në përgjigje, Rrjeti i të Mbijetuarve të Viktimave të Priftërinjve të Abuzuar (SNAP) me bazë në Çikago, shprehu kënaqësinë që “tani e tutje, famullitë dhe publiku i gjerë do ta dinë se ish-peshkopi i tyre ishte përfshirë aktivisht në fshehjen e abuzimeve”.

Në një deklaratë për shtyp të lëshuar të hënën, SNAP shtoi se “shpreson që ky informacion të inkurajojë ata që janë përgjegjës për zbatimin e ligjit për të studiuar këtë rast dhe për të ndjekur penalisht të gjitha krimet e kryera”.

I pyetur nga gazetarët se pse heshti, Howard Hubbard tha se nuk ishte “i detyruar” të informonte autoritetet për rastet e abuzimit seksual të fëmijëve, sipas fragmenteve nga dëshmia e tij të cituara nga transmetuesi lokal WNYT Channel 13, pjesë e rrjetit kombëtar.

Sipas të njëjtit stacion televiziv, ish-peshkopi i Albany, i cili u largua nga posti në vitin 2014, nuk ka dashur të shpërthejë një “skandal” të ri pedofilie që do të prekte Kishën Katolike Amerikane. Megjithatë, në një e-mail, ai pranoi gushtin e kaluar se kisha nuk ishte plotësisht e vetëdijshme për ndikimin e abuzimeve të kryera.

Duke reaguar, dioqeza e Albany siguroi në një deklaratë për shtyp se “mund të thotë me besim absolut” se po i shqyrton seriozisht “të gjitha akuzat për keqtrajtim dhe mbetet e angazhuar për të kontribuar në zbulimin e së vërtetës në mënyrë të paanshme”.

Për vite me radhë, Kisha Katolike Romake Amerikane është tronditur nga zbulimet dhe pretendimet për krime seksuale nga priftërinjtë.

Në dhjetor 2019, Papa njoftoi se kishte pranuar dorëheqjen e Richard Malone, peshkop i Buffalos (Shteti i Nju Jorkut), i cili po përballej me akuzat për trajtimin e një skandali të madh të abuzimit seksual të fëmijëve nga priftërinjtë. /tesheshi.com/

Lexo lajme interesante

You may also like