Ish-jahti i Sadam Huseinit i përmbytur në lumë, një kujtesë e fortë e sundimit të tij

by admin
Spread the love

I përmbysur në një lumë në Irakun jugor, rrënojat e ndryshkura të një jahti që i përkiste Sadam Huseinit shërben si një kujtesë e fortë e sundimit të tij të hekurt që përfundoi me pushtimin e udhëhequr nga SHBA dy dekada më parë.

121 metra “al-Mansur”, një simbol i pasurisë dhe fuqisë së Sadamit kur u ndërtua në vitet 1980, është sot një destinacion për vizitorët dhe peshkatarët që ngjiten në bordin e mbytet për piknik dhe për të pirë çaj.

“Kur ishte në pronësi të ish-presidentit, askush nuk mund t’i afrohej,” tha peshkatari Hussein Sabahi, i cili kënaqet duke përfunduar një ditë të gjatë në lumë me një filxhan çaj në bordin e mbytjes.

“Nuk mund ta besoj se kjo i përkiste Sadamit dhe tani jam unë ai që lëviz rreth tij”, tha ai.

Sadami dha urdhër që jahti, në të cilin ai nuk hipi kurrë, të linte ankorimin e tij në Umm Qasr në Basra për t’u ruajtur disa javë pasi pushtimi kishte nisur më 20 Mars 2003.

Por ajo u vu në shënjestër nga forcat e udhëhequra nga SHBA, dhe më vonë u përmbys në rrugën ujore Shatt al-Arab.

Në trazirat që pasuan rënien e Sadamit, jahti u zhvesh dhe u plaçkit, me gjithçka, nga llambadarët dhe mobilet e tij deri te pjesët e strukturës së tij metalike të hequra.

Një nga tre jahtet në pronësi të Sadamit, ky jaht mund të strehonte deri në 200 të ftuar dhe ishte i pajisur me një platformë helikopterike.

Zyrtarët amerikanë vlerësuan në vitin 2003 se Sadami dhe familja e tij mund të kenë grumbulluar deri në 40 miliardë Dollarë fonde të marra në mënyrë të paligjshme.

Një tjetër jaht i tij është kthyer në hotel në Basra. Megjithëse disa irakianë thonë se rrënojat duhet të ruhen, qeveritë e njëpasnjëshme nuk kanë ndarë fonde për ta rikuperuar atë.

“Ky jaht është si një xhevahir i çmuar, si një kryevepër e rrallë që e mbani në shtëpi. Ndihemi të trishtuar që duket kështu”, tha Zahi Moussa, një kapiten detar që punon në ministrinë irakiane të transportit.


Top Channel

You may also like