Irani liron nga burgu shkencëtaren me nënshtetësi të dyfishtë – Shqip

by admin
Spread the love

Shkencëtarja iraniano-franceze Fariba Adelkhah është liruar nga burgu famëkeq Evin i Iranit, ka njoftuar qeveria franceze, por kushtet e lirimit të saj mbeten të paqarta.

Adelkhah ka qenë në burg që kur u arrestua nga autoritetet iraniane në vitin 2019 gjatë një vizite në vend. Ajo është një nga shtatë shtetasit francezë të arrestuar në Iran, gjë që ka acaruar marrëdhëniet midis Parisit dhe Teheranit muajt e fundit.

Ministria e Jashtme tha në një deklaratë të premten se Franca “përshëndeti” lirimin, duke shtuar se ajo ishte “burgosur padrejtësisht” në burgun Evin të Teheranit.

“Është thelbësore që Fariba Adelkhah t’i rikthehet të gjitha liritë e saj, duke përfshirë kthimin e saj në Francë nëse dëshiron,” tha ministria në një deklaratë.

“Franca përsërit kërkesën e saj që të gjithë shtetasit francezë të arrestuar arbitrarisht në Iran të lirohen menjëherë dhe pa kushte”, thuhet në deklaratë.

Marrëdhëniet diplomatike të dëmtuara

Një burim i afërt me Adelkhah, i cili kërkoi të mos përmendet emri, i tha Agence France-Presse se ajo ishte liruar nga Evin, por shtoi se nuk ishte menjëherë e qartë nëse ajo do të mund të kthehej në Francë.

Autoritetet iraniane e dënuan Adelkhah me pesë vjet burg në vitin 2020 me akuza për sigurinë kombëtare. Më pas ajo u transferua në arrest shtëpiak, por u kthye në burg në janar.

Një studiuese e lidhur me universitetin prestigjioz Sciences Po të Parisit, Adelkhah ka pohuar se nuk është fajtore, ndërsa Franca e ka quajtur burgimin e saj “të motivuar politikisht” dhe ka kërkuar vazhdimisht lirimin e saj.

Në vitet e fundit, anëtarët e Gardës Revolucionare të Iranit kanë arrestuar dhjetëra shtetas dhe të huaj me shtetësi të dyfishtë, kryesisht me akuza për spiunazh dhe siguri.

Organizatat e të drejtave të njeriut kanë akuzuar Teheranin se po përpiqet të nxjerrë lëshime nga vendet e tjera me arrestime të tilla. Irani, i cili nuk njeh shtetësinë e dyfishtë, mohon marrjen e të burgosurve për të fituar pushtetin diplomatik.

Shtatë të burgosura femra u liruan

Lirimi i Adelkhah erdhi një ditë pasi Irani liroi gjithsej shtatë gra nga burgu Evin.

Ato përfshijnë aktivisten Saba Kordafshari, e cila ka qenë në paraburgim që nga viti 2019 pas fushatës kundër veshjes së detyrueshme të hixhabit për gratë dhe fotografin e shquar Alieh Motalebzadeh, dënimi i fundit me burg i të cilit filloi në prill të vitit të kaluar.

Motalebzadeh shkroi në Twitter se Adelkhah ishte në mesin e gjashtë të burgosurve të liruar të premten. Një fotografi e Adelkhah të buzëqeshur në një makinë që dyshohet se po largohej nga burgu gjithashtu qarkulloi në mediat sociale.

Të premten, Irani liroi gjithashtu Farhad Meysami, një mjek dhe aktivist për të drejtat e njeriut, i cili kishte refuzuar ushqimin për javë të tëra për shkak të reagimit të autoriteteve ndaj protestave, tha avokati i tij. Fotot e trupit të tij të dobësuar ndërsa ishte në grevë urie shkaktuan shqetësim ndërkombëtar. /tesheshi.com/

You may also like