Irani “dënon” SHBA me 4.3 miliardë dollarë – Shqip

by admin
Spread the love

Një gjykatë iraniane ka urdhëruar qeverinë amerikane të paguajë më shumë se 4 miliardë dollarë për familjet e shkencëtarëve bërthamorë iranianë të cilët janë vrarë në sulme të synuara në vitet e fundit.

Një gjykatë iraniane ka urdhëruar qeverinë e Shteteve të Bashkuara të paguajë më shumë se 4 miliardë dollarë për familjet e shkencëtarëve bërthamorë iranianë të vrarë në sulmet e synuara në vitet e fundit, njoftuan të enjten media shtetërore iraniane.

Familjet e tre shkencëtarëve bërthamorë të vrarë në vrasjet e synuara, së bashku me një shkencëtar bërthamor të plagosur në sulm, kanë ngritur një padi në Teheran dhe gjykata urdhëroi Shtetet e Bashkuara të paguajnë 4.3 miliardë dollarë në dëmshpërblim total, raportoi Reuters, duke cituar agjencinë iraniane IRNA.

Agjencia britanike vlerëson se është e paqartë se si mund të zbatohet vendimi i gjykatës iraniane, pasi në territorin e Republikës Islamike nuk ka asnjë pronë amerikane që mund të konfiskohet.

Reuters e karakterizon vetë vendimin si një mjet për të rritur më tej tensionet midis Iranit dhe Perëndimit në mes të mosmarrëveshjeve mbi programin bërthamor të të parit.

Dega gjyqësore e ngarkuar me paditë iraniane kundër Shteteve të Bashkuara ka lëshuar thirrje për 37 ish-zyrtarë amerikanë, duke përfshirë ish-presidentët Barack Obama dhe Donald Trump, si dhe ish-Sekretarin e Shtetit Mike Pompeo, ish-të dërguarin e SHBA në Iran, Brian Hook dhe ish-Sekretarin e Mbrojtjes Ashton Carter, sipas Reuters. /tesheshi.com/

Lexo lajme interesante

You may also like