Ilirjan Mehmetaj, golashënuesi më i mirë në Ligën e dytë zvicerane

by admin
Spread the love

Në një storje të fundjavës, e përditshmja frankofone “La Liberte” ka rrëfyer për baticat dhe zbaticat e futbollistit shqiptar të CS Romontois, Ilirjan Mehmetaj. Jeta e qendërsulmuesit nuk ishte kurrë një lumë i gjatë i qetë. Numri 9 i CS Romontois, Ilirjan Mehmetaj e di mirë, ai që në këtë vjeshtë të Ligës së Dytë ndërrajonale , i ka përjetuar të gjitha. Ose pothuajse. Por le të fillojmë nga e para. E shtuna e 21 gushtit, kampionati ende nuk kishte nisur që Covid-i po trokiste në derën e stadiumit Glaney, si për të kujtuar se sezoni 2021) 2022 nuk mund të ishte as një lumë i gjatë, e as i qetë. E prekur nga virusi, skuadra e Angelo Caligiurit u detyrua të hiqte dorë nga fillimi i planifikuar në La Tour. Për Ilirjan Mehmetajn dhe shokët e tij të skuadrës, zhvendosja në Gruyere të gjelbër u shndërrua në izolim zhgënjyes.

A duhet të shkonte? Ai do të kapet 17 ditë më vonë në Ronclina. E enjte, 7 shtator për të qenë të saktë. Pas një gabimi 1:0 ndaj Neuchatle Xamax M21 dhe një barazimi 1:1 ndaj Neopremu Chatel, CS Romontois do të humbasë 6:2 ndaj liderit të tabelës. Mes pushimit, Ilirjan Mehmetaj do të jetë një nga dy buldozerët e ekipit. Arritja e parë e stërvitjes dhe pavarësisht ngushëllimit për futbollistit 24-vjeçar, të cilit statusi i titullarit ndryshoi nga dita e dytë: “E nisëm shumë keq kampionatin”, rrëfen ai, transmeton portali Shtegu. Për shkak të Covid-it, sezoni i kaluar përfundoi vonë (26 qershor) dhe përgatitja ishte e shkurtër. Pasi kishte shumë lojtarë të rinj, në mesin e të cilëve edhe unë, ishte e vështirë të formohej njëmbëdhjetëshi i duhur”.

Pasi trajneri një kohë të gjatë e la në pankinën rezervë, më në fund Ilirjani arriti të krijojë një senzacion në ndeshjen kundër Sierre, kur ai në lojë u fut në minutën 64`dhe shënoi dy gola të bukur për t`i siguruar fitoren ekipit të tij. Pas kësaj, Ilirjani sikur i dha krahë ekipit, pasi në katër ndeshje u arritën tre fitore.

Shtatë ditë pas dy golave të tij, ai shënoi katër gola në ndeshjen kundër Saviese, duke u bërë në këtë mënyrë golashënuesi më i mirë në këtë ligë.

Lexo lajme interesante

You may also like