I dhuroi armët Ukrainës! Polonia do të blejë qindra tanke të Koresë së Jugut

by admin
Spread the love

Polonia po blen pothuajse 1000 tanke, më shumë se 600 copë artileri dhe dhjetëra avionë luftarakë nga Koreja e Jugut, pjesërisht për të zëvendësuar pajisjet e dhuruara në Ukrainë për të ndihmuar Kievin të luftojë  pushtimin rus , tha Ministria polake e Mbrojtjes për CNN të martën.

Marrëveshja, e cila pritet të shpallet zyrtarisht në Poloni të mërkurën, do të bëjë që Varshava të blejë 980 tanke të bazuara në modelin K2 të Koresë së Jugut, 648 obusë të blinduar vetëlëvizës K9 dhe 48 avionë luftarakë FA-50, tha ministria. Nuk do të konfirmonte vlerën e marrëveshjes.

Tanket e para 180 K2, të prodhuara nga Hyundai Rotem dhe të pajisura me armë automatike 120 mm, pritet të mbërrijnë këtë vit, me prodhimin e 800 tankeve të përmirësuara duke filluar nga viti 2026 në Poloni, sipas ministrisë.

48 obusët e parë K9, të prodhuara nga Hanwha Defense, pritet gjithashtu të mbërrijnë këtë vit, me dorëzimin e një grupi të dytë prej 600 që do të fillojë në vitin 2024. Nga 2025 këto do të prodhohen në Poloni, tha ministria.

Ministria tha se këto automjete të blinduara do të zëvendësonin pjesërisht tanket e epokës sovjetike që Polonia i ka dhuruar Ukrainës për t’i përdorur në luftën e saj kundër Rusisë.


Top Channel

Lexo lajme interesante

You may also like