Humbni peshë pa mbajtur dietë, duke kombinuar këto ushqime – Shqip

by admin
Spread the love

Nëse doni të humbni peshë, kushtojini vëmendje asaj që hani dhe jo vetëm kaq, ndonjëherë kombinimi i disa ushqimeve mund t’ju ndihmojë të humbni peshë.

Nëse qëllimi juaj është të humbni peshë është e rëndësishme të kuptoni se si ta bëni, sigurisht që vëmendja duhet t’i kushtohet ushqimeve që do të konsumohen. Nuk ka ushqime që bëjnë mrekulli duke ju bërë të humbni peshë shpejt dhe pa mundim, sekreti qëndron tek ndjekja e një diete të shëndetshme dhe të ekuilibruar, duke i kushtuar vëmendje porcioneve, larmisë dhe mbi të gjitha kombinimit të saktë të ushqimit. Le të zbulojmë nëse është e mundur të humbni peshë pa ndjekur një dietë, por vetëm duke i kushtuar vëmendje kombinimeve të ushqimit.

Kombinimet e ushqimit që mund të çojnë në humbje peshe

Para së gjithash duhet të theksohet se humbja e peshës nuk duhet të përjetohet si stres, por është e nevojshme të jetosh mirë, duke vendosur qëllime jo shumë të ngurta. Të gjitha gratë përballen me këtë problem, por me siguri kush më mirë se nutricionistja do të jetë në gjendje t’ju tregojë mënyrën më të mirë për të ndjekur.

Kushtojini vëmendje tryezës, duke zgjedhur ushqime me pak kalori që rrisin ndjenjën e ngopjes, kombinime korrekte për t’u ndjekur, të gjitha të shoqëruara me aktivitet të rregullt fizik. Le të zbulojmë kombinimet e ushqimit që mund t’ju ndihmojnë të humbni disa kile të tepërta.

Peshqit dhe perimet. Zgjidhni peshk të pasur me omega 3 si salmoni, ose merluci. Të gatuara në avull, por jo të skuqur dhe i shërbyer me perime të tilla si sallatë, karota, spinaq të zier, të gjitha produkte të sezonit, me vaj ulliri ekstra të virgjër, lëng limoni dhe kripë ose erëza. Mos harroni gjithashtu që perimet rrisin ndjenjën e ngopjes dhe jo vetëm kaq, por përmbajnë minerale, vitamina dhe antioksidantë. Shoqërojeni gjithçka me një fetë bukë, por preferoni atë integrale e cila është e pasur me fibra.

Mish dhe perime – Preferoni gjelin e detit sesa pulën ose mishin e derrit. Shmangni pjatat kryesore të mishit të mbushur, një kombinim jo i përshtatshëm për ata që duan të humbin peshë.

Sallatë të përzier me mish – Një pjatë që ka një burim proteine, mish ose peshk, e kombinuar me perime të tilla si marule, spinaq, kopër, kjo varet nga ajo që zgjidhni. Por gjatë kursit ju mund të zgjidhni një sallatë me mish me fruta të freskëta si portokall ose dardha, shtoni një fruta të thata të tilla si arra ose bajame. Kombinimet e përmendura më sipër janë një zgjidhje e shkëlqyeshme për tu shërbyer në darkë ose nëse e keni zakon të drekoni jashtë shtëpisë. Por në rastin e drekës në shtëpi, ju mund të zgjidhni këto kombinime.

Sallatë orizi – Para së gjithash, mos e ngatërroni me sallatën e pasur me oriz që përgatitet normalisht në shtëpi, e cila ka si përbërës, vezë, mish pule, djathëra, ullinj, perime dhe të marinuara me majonezë. Sallata që ne rekomandojmë është orizi kaf me mish pule, i cili është i pasur me aminoacide thelbësore, përfshirë triptofanin që është pararendësi i serotoninës. Jo të gjithë janë të vetëdijshëm që serotonina është hormoni që rregullon jo vetëm humorin, por edhe ngopjen. Me siguri pas këtij vakti ju jo vetëm që do të ndiheni të kënaqur, të lumtur, por mbi të gjitha të ngopur.

Qumësht perimesh dhe drithëra – Për mëngjes është e nevojshme të shmangni brioshët e mbushur, por një filxhan qumësht perimesh, ndoshta oriz dhe tërshërë, të kombinuara me drithëra ose pak fruta të thata. Ju mund ta kombinoni qumështin me hudhra, ëmbëlsira orizi ose tërshëre. Nëse, nga ana tjetër, preferoni qumështin e lopës, zgjidhni qumështin e skremuar ose pjesërisht të skremuar, i cili nuk shton shumë yndyrë. Kosi është gjithashtu perfekt, zgjidhni atë grek ose të bardhë me pak yndyrë dhe shtoni disa drithëra. Përveç kësaj, kosi grek ka përfitime të jashtëzakonshme.

Këto janë vetëm këshilla, por me siguri nëse qëllimi juaj është të humbni peshë dhe nuk doni të gaboni, ju duhet të konsultoheni me një nutricionist.

You may also like