HOLANDË – Inflacioni njeh rritje të përmuajshme

by admin
Spread the love

AMSTERDAM, 4 gusht /ATSH-DPA/ – Inflacioni holandez i çmimeve të konsumit u rrit me ritmin më të shpejtë në muajin korrik, sipas të dhënave nga Zyra Qendrore e Statistikave.

Indeksi i çmimeve të konsumit u rrit me 10.3% në terma vjetorë në korrik, pas një rritjeje prej 8.6% në qershor.

Inflacioni kaloi 10% për herë të parë që nga shtatori 1975. Të dhënat e fundit për çmimet e konsumit vijnë kryesisht nga rritja e qirave të energjisë dhe banesave.

Inflacioni i energjisë u rrit në 108.0% nga 84.0%.

Çmimet e qirave të shtëpive u rritën me 3.0% çdo vit në korrik dhe çmimet e ushqimeve u rritën me 12.3%.

Inflacioni i bazuar në Indeksin e Harmonizuar të Çmimeve të Konsumit, ose IHÇK, u rrit në 11.6% në korrik nga 9.9% një muaj më parë. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Artikulli paraprakShërbimet publike online rikthehen në normalitet të plotë në e-Albania

Lexo lajme interesante

You may also like