Helmime të reja në shkolla, regjimi nën shok

by admin
Spread the love

Dhjetra studentë u shtruan në spital në disa qytete të provincave Gulistan dhe Kohgiluye-Buyer Ahmed të Iranit për shkak të dyshimeve për helmim.

Agjencia iraniane e Lajmeve të Studentëve (ISNA) raportoi se raste të reja të helmimit janë zbuluar në disa zona ku raste të helmimeve masive janë raportuar për më shumë se tre muaj, kryesisht në shkollat ​​me konvikte për vajza.

Mahmud Sehamet, zëvendëskancelar në Universitetin e Shkencave Mjekësore Kohgiluye-Buyer Ahmed, tha se 43 nxënës nga tre shkolla u shtruan në spital me simptoma të helmimit, raporton Anadolia.

Ai tha se në tre ditët e fundit janë shtruar 280 nxënës me simptoma të helmimit.

Sehamet tha se shtatë studentë janë ende duke u trajtuar.

Shumë studentë u dërguan në spitale

Shefi i Departamentit të Shërbimit Mjekësor Emergjent Gulistan, Muhammed Javad Mokessemi, tha se shumë studentë, përfshirë një mësues, u dërguan në spitale me simptoma të helmimit.

Nxënësit shfaqin simptoma të tilla si shqetësime në frymëmarrje, të përziera, dhimbje koke dhe mpirje të gjymtyrëve.

Ndërsa iranianët janë të tronditur dhe të indinjuar nga helmimi i nxënësve në të gjithë vendin, autoritetet kanë nisur hetime gjyqësore dhe ministrore për të gjetur përgjegjësit.

Aliriza Monadi Sefidan, kryetarja e Komisionit Parlamentar të Arsimit, Kërkimit dhe Teknologjisë, i cili punon për rastet e helmimeve, shkaku i të cilave ende nuk është shpjeguar qartë, tha më herët se në helmin e përdorur në shkolla është gjetur gaz azot.

Në fund të shkurtit, zëvendësministri i arsimit dhe trajnimit iranian, Yunus Penahi, besonte se helmimi ishte i qëllimshëm, pasi disa njerëz donin që të gjitha shkollat, veçanërisht shkollat ​​e femrave, të mbylleshin.

Protestat në Iran

Rastet e helmimit pasuan protesta të mëdha në vend, të shkaktuara nga vdekja e një 22-vjeçareje iraniane ndërsa ishte në paraburgim në mes të shtatorit.

Demonstratat që nisën më 17 shtator 2022 në Sakkiz, vendlindja e Mahse Eminës, u përhapën në mbarë vendin dhe u kthyen në protesta antiqeveritare.

Gati 500 protestues u vranë dhe më shumë se 100 personel sigurie humbën jetën në ngjarjet disamujore.

Mohammad Hasan Asferi, anëtar i Komisionit Hetimor të Parlamentit iranian për Rastet e Helmimeve, tha se nga 30 nëntori 2022 deri më 6 mars, më shumë se 5000 nxënës, kryesisht vajza, u helmuan në 230 shkolla në 25 provinca. /tesheshi.com/

You may also like