Greqia po forcon marinën me anije holandeze – Shqip

by admin
Spread the love

Greqia ka nënshkruar një letër qëllimi me Holandën për të transferuar anijet luftarake holandeze në marinën e saj, njoftuan mediat turke, duke shtuar se kjo është masa e fundit e Athinës për të rritur në mënyrë drastike shpenzimet e armëve në vitet e fundit.

Sipas Daily Sabah, duke iu referuar portalit ushtarak francez Naval Neës, letra e qëllimit i referohet marrjes së mundshme të dy fregatave të klasit M dhe gjashtë anijeve çminuese (MCMV) që do të kalonin në Greqi nga Marina Mbretërore Hollandeze.

Letra e synimit u nënshkrua në prag të Konferencës së NATO-s të Drejtorëve Kombëtarë të Armëve (CNAD) në Bruksel të mërkurën dhe u nënshkrua nga Aristeidis Alexopoulos, drejtor i përgjithshëm i Agjencisë Greke të Përvetësimit të Mbrojtjes, dhe Jan Arie de Drejtor, drejtor i Organizata materiale holandeze Arie.

Gjithnjë e më shumë porosi

Daily Sabah thotë se marina greke ka tashmë 13 fregata, duke përfshirë nëntë anije holandeze të klasit Kortenaer. Porosia e re vjen pas porosisë së shtatorit të tre fregatave të klasit FDI nga Franca.

Mediat turke thonë se Greqia, ndërsa thotë se nuk dëshiron të hyjë në një garë armësh me fqinjin dhe aleatin e NATO-s, Turqinë, po rrit blerjet e pajisjeve ushtarake.

Së fundmi, Athina nënshkroi marrëveshje me Izraelin për blerjen e raketave dhe dronëve, më pas me Francën për blerjen e avionëve luftarakë Rafale dhe me Shtetet e Bashkuara për përmirësimin e avionëve ekzistues F-16. /tesheshi.com/

Lajme interesante

You may also like