Goditje ruse për njeriun e Londrës në Ballkanin Perëndimor – Shqip

by admin
Spread the love

Rusia vendosi sot sanksione ndaj 18 shtetasve britanikë, duke përfshirë një numër akademikësh të lartë, për atë që Moska tha se ishin përpjekje për të demonizuar Rusinë dhe për të nxitur luftën në Ukrainë.

Ne jemi të detyruar të deklarojmë se përfaqësuesit rusofobikë britanikë nuk i shmangen përpjekjeve për të diskredituar sistemin kushtetues dhe proceset socio-politike në vendin tonë”, tha Ministria e Punëve të Jashtme të Rusisë, duke cituar Reuters.

“Të ashtuquajturat truste të trurit që funksionojnë mbi bazën e institucioneve arsimore më të mëdha britanike dhe perëndimore japin një kontribut të rëndësishëm në veprimet subversive të Londrës ndaj Rusisë”, deklaroi Ministria ruse.

Sanksionet u vendosën kundër Zëvendës Sekretarit të Mbrojtjes James Cartlidge, Zëvendës Këshilltares së Sigurisë Kombëtare Sarah Mackintosh dhe Drejtorit të Nëndetëseve Simon Asquith.

Stuart Pich, i dërguari special i kryeministrit britanik për Ballkanin Perëndimor, si dhe Lordët Dan Hannan dhe Michael Ashcroft u sanksionuan gjithashtu. Midis akademikëve të sanksionuar janë historianët Orlando Figes, Norman Davis, Timothy Garton Ash, Rob Johnson, David Abulafia dhe ekspertët Roy Allison nga Oksfordi, Graham Robertson i Universitetit të Karolinës së Veriut, Calder Walton i Harvardit dhe James Sher i Qendrës Ndërkombëtare për Mbrojtjen dhe Sigurinw në Talin.

Në janar, Duma ruse, dhoma e ulët e parlamentit, miratoi në leximin e parë një projekt-ligj për konfiskimin e pasurisë së personave të dënuar për krime të ndryshme, duke përfshirë “përhapjen e qëllimshme të informacionit të rremë” për ushtrinë ruse.

Masa do të zbatohet për këdo që shpallet fajtor për “diskreditim” të forcave të armatosura, thirrje për sanksione kundër Rusisë ose nxitje të aktiviteteve ekstremiste.

Projektligji u miratua në të parën nga tre leximet me 395 vota “pro” dhe tre vota kundër”.

Kështu, shteti do të jetë në gjendje të konfiskojë pronat e rusëve që janë larguar nga vendi dhe që kritikojnë luftën në Ukrainë, por që ende mbështeten në të ardhurat nga dhënia me qira e shtëpive dhe apartamenteve në Rusi.

Që nga pushtimi ushtarak i Ukrainës në shkurt 2022, Rusia ka shtrënguar masat për të shtypur çdo formë të mospajtimit politik.

Sipas ligjeve të miratuara në mars, diskreditimi i forcave të armatosura ose përhapja e informacionit të rremë për ushtrinë dënohet me burgim të gjatë. /tesheshi.com/

You may also like