Gjyqi ndaj Galtier, dënimi që pritet të marrë ish-trajneri i PSG-së

by admin
Spread the love

Në Francë ka nisur gjyqi ndaj Christophe Galtier në gjykatën penale të Nices. Ish-trajneri i PSG-së dhe OGC Nice është në gjyq i akuzuar për ngacmim moral dhe diskriminim.

Ngjarjet e supozuara datojnë që nga koha kur ai drejtonte Nicen gjatë sezonit 2021-2022. Kërkesa e prokurorisë është pa dyshim e rëndë. Prokurori Damien Martinelli ka kërkuar 12 muaj burgim me kusht, 45 mijë euro gjobë Këtë e raporton RMC SPORT.

“Një tjetër mysliman, nuk e dua, kemi mjaft”, kishte reaguar Galtier në dimrin e vitit 2022, në lidhje me blerjen e mundshme të Bilal Brahimit.

“Më të këqijtë janë algjerianët, janë të pistë dhe ekstremistë”, është një tjetër reagim i papërshtatshëm i tij.

“Nuk dua zezakë dhe arabë në skuadër” një shprehje drejtuar ish-drejtorit sportiv të Nice, Fournier./Shqip


Top Channel

You may also like