Gjermania kundërshton pretendimin e Boris Johnson për qëndrimin e luftës në Ukrainë

by admin
Spread the love

Qeveria gjermane ka hedhur poshtë pretendimin e Boris Johnson se Berlini fillimisht donte që Ukraina të “paloset” shpejt pas pushtimit të Rusisë në shkurt.

CNN Portugal citoi ish-kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar teksa thoshte se:

“Pikëpamja gjermane ishte në një fazë se nëse do të ndodhte, e cila do të ishte një katastrofë, atëherë do të ishte më mirë që e gjithë puna të përfundonte shpejt dhe që Ukraina të dele”.

Rrjeti i lajmeve raportoi gjithashtu se Johnson pretendoi se Gjermania kishte të gjitha llojet e arsyeve ekonomike për të mbajtur atë qëndrim.

Sot, zëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen Hebestreit deklaroi se ishte tunduar të kalonte në anglisht dhe të thoshte se ishte “marrëzi e plotë” ajo që tha Boris Johnson.

“Ne e dimë se ish-kryeministri shumë argëtues ka gjithmonë marrëdhënien e tij me të vërtetën. Si e tillë, mendoj se faktet flasin kundër insinuatës që dëgjova në këtë intervistë”, shtoi ai, duke përmendur mbrojtjen e fortë të kancelarit gjerman Olaf Scholz ndaj Ukrainës.


Top Channel

Lexo lajme interesante

You may also like