Gjenerali amerikan: Prigozhini ka të ngjarë të ketë vdekur, takimi me Putin i rremë

by admin
Spread the love

Shefi i grupit mercenar të Wagner-it, Yevgeny Prigozhin, ka të ngjarë të jetë ose i vdekur ose i burgosur, dhe takimi i tij i shumëpërfolur me presidentin rus Vladimir Putin pas rebelimit të tij të dështuar, ka të ngjarë të jetë e rremë, sipas një ish-udhëheqësi të lartë ushtarak amerikan.

Gjenerali në pension Robert Abrams, një bashkëpunëtor i ABC News i cili më parë ka shërbyer si komandant i Forcave të SHBA-së në Kore, ndau mendimet e tij mbi fatin e Prigozhin, si pasojë e kryengritjes jetëshkurtër të armatosur të Grupit Wagner muajin e kaluar.

“Mendimi im personal është se dyshoj se do ta shohim Prigozhin ndonjëherë publikisht. Unë mendoj se ai ose do të fshihet, ose do të dërgohet në burg, ose do të trajtohet në ndonjë mënyrë tjetër, por dyshoj se do ta shohim më ndonjëherë.”

I pyetur nëse ai mendonte se Prigozhin ishte gjallë Abrams tha: Unë personalisht nuk mendoj se është, dhe nëse është, ai është diku në një burg.

“Do të habitesha nëse do të shohim vërtet prova të jetës që Putini u takua me Prigozhin, dhe mendoj se është shumë e inskenuar”, tha Abrams.

Peskov u tha gazetarëve të hënën se Putin kishte ftuar 35 persona në takim, mes tyre Prigozhin dhe se ai kishte zgjatur tre orë.

Anëtarë të tjerë të lartë të administratës së Putinit, duke përfshirë kreun e Gardës Kombëtare, Viktor Zolotov, dhe shefin e Inteligjencës së Jashtme të SVR, Sergei Naryshkin, thuhet se ishin gjithashtu të pranishëm, raportoi gazeta franceze Liberation.

Prigozhin urdhëroi forcat e tij të marshonin drejt Moskës, por ai ndryshoi papritur mendjen pasi presidenti bjellorus Alexander Lukashenko ndërmjetësoi një armëpushim midis shefit të mercenarëve dhe Kremlinit.

Sipas marrëveshjes, Prigozhin do të kursehej nga akuzat për tradhti nëse pranonte të shkonte në mërgim në Bjellorusi, por Lukashenko tha javën e kaluar se Prigozhin ishte kthyer në Rusi.

Një nga avionët privatë të Prigozhin ka bërë udhëtime të shumta midis Bjellorusisë dhe Rusisë në ditët pas kryengritjes, sipas të dhënave të gjurmimit të fluturimeve.

Ai thuhet se u pa në zyrën e FSB-së në Shën Petersburg javën e kaluar, ku mbërriti për të mbledhur arsenalin e tij të armëve që ishin konfiskuar gjatë një bastisjeje në rezidencën e tij.

Përafërsisht në të njëjtën kohë, Prigozhin lëshoi gjithashtu një mesazh audio, duke falënderuar ata që mbështetën rebelimin e dështuar të Grupit Wagner.

Vendndodhja aktuale e Prigozhin dhe planet e ardhshme mbeten të panjohura.


Top Channel

You may also like