Gazetarja gjermane nuk e duroi dot mentalitetin zviceran, nuk do të jetojë më kurrë në Zvicër

by admin
Spread the love

Susanne Resch, një gazetare nga Brandenburgu i Gjermanisë, për katër vitet e saj të kaluara në Cyrih, shkroi një raport për revistën më të madhe online të udhëtimit në Gjermani. Përfundimi i saj: kurrë më!

“Cyrihu është i bukur – por unë kurrë nuk dua të jetoja atje sërish”: Ky është titulli i raportit që gazetarja gjermane Susanne Resch, 36-vjeçare, e shkroi në Travelbook.de, revista më e madhe online e udhëtimeve në Gjermani me gati tre milionë lexues në muaj, raporton “SonntagsZeitung”, transmeton portali Shtegu.

Teksti, i ilustruar me një pamje të kartolinës, fillon me pikat e forta të qytetit më të madh të Zvicrës: një vend i bukur buzë liqenit, Alpet në horizont, qyteti piktoresk i vjetër. Me pak fjalë: Cyrihu ka “të paktën aq bukuri në mëngë, sa ka Emmentali zviceran”. Por sa i përket banorëve të tij, për Susanne Resch qyteti rezulton të jetë më pak idilik : është përgjegjësi i banimit që donte të kontrollonte renditjen e mbeturinave në banesën e saj; fqinji që i kërkoi vazhdimisht të mos thante “të brendshmet e saj të turpshme” në dhomën e përbashkët të lavanderi; banori i Cyrihut i cili ofroi paratë e tij për ta kthyer atë në Gjermani – një biletë me një drejtim, natyrisht; dhe të gjithë banorët e Cyrihut që mallkuan “Gjermanët e mallkuar” pas saj ose që shkarravitën targën e saj gjermane dhe e mbuluan me çamçakëz. “Për katër vjet, unë nuk arrita të krijoj as edhe një miqësi të vetme”, vazhdon Susanne Resch.

Artikulli, i botuar në fillim të shtatorit, mblodhi mbi 100 reagime. 95 për qind e lexuesve ranë dakord me gazetaren. I pyetur nga “SonntagsZeitung”, Stefan Calefice, president i klubit gjerman të Cyrihut, tha se ishte në dijeni të vështirësive që hasën bashkatdhetarët e tij në Zvicër. Sidoqoftë, ai këshillon anëtarët e klubit të tij të mësojnë të mos dalin si arrogantë. Toni urdhërues gjermanëve është vërtet i turpëruar në Cyrih.

Lexo lajme interesante

You may also like