Gaza, një mesazh i fuqishëm nga plazhi më i famshëm në botë – Shqip

by admin
Spread the love

Organizata joqeveritare braziliane Rio de Paz vendosi 120 qefina varrimi në plazhin Copacabana në kujtim të fëmijëve palestinezë që u vranë në sulmin e ushtrisë izraelite në Gaza.

Sipas Antonio Carlos Costa, president i OJQ-së, qëllimi ishte të tregonte se Brazili nuk është indiferent ndaj vuajtjeve në Gaza.

Ndërsa konflikti midis Izraelit dhe Hamasit vazhdon, implikimet ndërkombëtare arrijnë shumë përtej fushës së betejës së menjëhershme. Në Amerikën Latine, vende duke përfshirë Bolivinë, Kilin dhe Kolumbinë tërhoqën ambasadorët e tyre në Izrael, duke protestuar kundër abuzimit të Izraelit ndaj civilëve palestinezë.

Brazili, një fuqi rajonale, ka shprehur gjithashtu kritikat e tij, duke bërë thirrje për një armëpushim dhe duke shprehur shqetësimin për refuzimin e Izraelit për të lejuar qytetarët brazilianë të largohen nga Gaza.

Ushtria izraelite ka zgjeruar sulmet ajrore dhe tokësore në Rripin e Gaza-s, i cili ka qenë nën sulme të pamëshirshme ajrore që nga ofensiva e befasishme e Hamasit më 7 tetor. /tesheshi.com/

 

 

You may also like