GAZA – Forcat izraelite bastisin spitalin ”Al-Shifa”

by admin
Spread the love

GAZA, 18 mars /ATSH/ – Ushtria izraelite thotë se ka marrë kontrollin e spitalit ”Al-Shifa” në qytetin e Gazës, në atë që e quajti një operacion për “të penguar aktivitetin terrorist”, sipas BBC.

Ai tha se trupat u sulmuan nga ndërtesat e spitalit dhe se 80 njerëz ishin arrestuar dhe të tjerë ishin vrarë, duke përfshirë “terroristët e Hamasit”.

Dëshmitarët përshkruan shkëmbime të mëdha zjarri rreth zonës, ku janë strehuar mijëra njerëz të zhvendosur.

Ministria e Shëndetësisë e Gazës e drejtuar nga Hamasi tha se Izraeli po kryente një krim lufte.

Ushtria izraelite tha se nuk kishte asnjë detyrim për stafin mjekësor apo pacientët që të largoheshin dhe se spitali mund të vazhdojë funksionet e tij të rëndësishme.

“Ne jemi të bllokuar”, tha mjeku Amer Jedbeh.

“Një predhë goditi ndërtesën tonë në katin e parë, duke plagosur disa njerëz. Një burrë vdiq – nuk mundëm ta shpëtojmë. Ne po punojmë vetëm me ndihmën e parë, në thelb, nuk mund të operojmë sepse nuk ka energji elektrike dhe ujë”, tha ai.

Jedbeh tha se dy pacientë në mbështetje të jetës në njësinë e kujdesit intensiv në të njëjtën ndërtesë kishin vdekur sepse furnizimi me energji elektrike ishte ndërprerë përpara bastisjes.

“Të gjitha makineritë janë të fikura”, shtoi ai.

Forcat izraelite janë kritikuar ashpër për bastisjet e tyre të mëparshme në objektet shëndetësore të Gazës.

Konflikti filloi pasi persona të armatosur të Hamasit vranë rreth 1 200 njerëz në jug të Izraelit më 7 tetor dhe morën peng 253 persona të tjerë.

Më shumë se 31,700 njerëz janë vrarë në Gaza që atëherë, duke përfshirë 81 persona në 24 orët e fundit, sipas ministrisë së shëndetësisë të territorit./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

You may also like