Gabimi amatoresk i gjyqtarëve, ndeshja në kampionatin belg do të riluhet

by admin
Spread the love

E bujshme në Belgjikë, ndeshja mes Anderlehtit dhe Genkut do të duhet të riluhet pas një gabimi arbitrazhi. Faktet datojnë në 23 dhjetor, një ndeshje e fituar nga Biancomalva 2-1. Përcaktuese për rezultatin ishte një penallti e humbur nga Genk me Heynen, i cili pa gjuajtjen e tij të bllokuar nga Schmeichel.

Megjithatë, me atë rast Yira Sor ishte futur ne zone duke e cuar topin në rrjetë. Megjithatë, arbitri e anuloi golin pasi Sor kishte hyrë shumë herët në zonën e penalltisë. Në të njëjtën kohë, megjithatë, dy lojtarë të Anderelcht ishin futur shumë herët në zonë dhe sipas rregullores duhej të ekzekutohej sërish goditja e penalltisë.

Pikërisht për këtë Genk ka bërë një ankesë dhe gjatë ditës ka ardhur vendimi i Këshillit Disiplinor të KBVB-së i cili ka vendosur që ndeshja të riluhet. Më poshtë njoftimi zyrtar për shtyp nga Genk:

“Këshilli Disiplinor i Futbollit Profesional ka vendosur që ndeshja Anderlecht – Genk nga fundi i vitit të kaluar do të duhet të riluhet. Këshilli Disiplinor fillimisht u deklarua kompetent për të vendosur për këtë çështje. Kjo e rrëzoi vendimin e mëparshëm të gjyqtarëve profesionistë. Departamenti i mos riluajtjes së ndeshjes. Bordi më pas ndoqi argumentin e Genk-ut se gjyqtarët i zbatuan gabim rregullat në fazën e penalltisë në fjalë. Genk shpreson që së shpejti të gjendet një datë për të riluajtur ndeshjen.”
Përgjigja mbërriti edhe nga Anderelcht, i cili nuk e fshehu habinë dhe shqetësimin e tij: “Jemi të tronditur nga ky vendim dhe do të paraqesim të gjitha format e mundshme të apelimit. Jo vetëm në interes të Anderlechtit, por në interes të futbollit belg”./ h.ll/abcnews.al

You may also like