furtunë palestineze mbi Ursula von der Leyen – Shqip

by admin
Spread the love

Urimi i Presidentes së Komisionit Evropian Ursula von der Leyen me rastin e 75-vjetorit të Pavarësisë së Izraelit u prit me një reagim të shpejtë në Palestinë.

Në një deklaratë, Autoriteti Palestinez (PA) e quajti mesazhin e saj “të papërshtatshëm, të rremë dhe diskriminues”.

PA tha se komenti i saj për Izraelin që po bën “lulëzimin e shkretëtirës” ishte një “klishe raciste anti-palestineze” veçanërisht e theksuar dhe se ishte një ditë që shënonte 75 vjet të “projektit kolonial të Izraelit”.

Von der Leyen vlerësoi demokracinë izraelite dhe lidhjet e Izraelit me Evropën.

“Sot ne festojmë 75 vjet të demokracisë në zemër të Lindjes së Mesme,” tha ajo.

“Sot festojmë 75 vjet të miqësisë mes Izraelit dhe Evropës”, ​​tha politikania gjerman.

“Ne kemi më shumë të përbashkëta sesa gjeografia sugjeron: kultura jonë e përbashkët, vlerat tona dhe qindra mijëra qytetarë të dyfishtë evropiano-izraelitë kanë krijuar një lidhje të thellë mes nesh.”

“Retorika koloniale”

Autoriteti Palestinez e quajti fjalimin “propagandë” dhe pjesë e një vazhdimësie të fshirjes së Nakba-s, ose “katastrofës”, duke iu referuar spastrimit etnik të Palestinës në vitin 1948.

Izraeli e ka mohuar prej kohësh dëbimin me forcë të palestinezëve gjatë asaj kohe, në të cilën ushtria e sapolindur izraelite dhe milicitë sioniste dëbuan të paktën 750,000 palestinezë nga shtëpitë dhe tokat e tyre dhe pushtuan 78 për qind të Palestinës historike.

Autoriteti Palestinez i bëri thirrje Von der Leyen që t’u kërkojë falje palestinezëve.

Dënimet për deklaratën e zyrtares europiane ishin të shumta edhe në rrjetet sociale.

“Na kurse retorikën koloniale!”, shkroi në Twitter Jehad Abusalim, drejtor ekzekutiv i Fondit të Jerusalemit me bazë në Uashington.

Një shkrimtar që jeton në Palestinë tha se deklarata e Von der Leyen injoronte vuajtjet palestineze.

Një profesor palestinez në Kanada i bëri jehonë vërejtjes së AP se një koment rreth Izraelit që bën “lulëzimin e shkretëtirës” ishte “racist”. /tesheshi.com/

You may also like