Frikë se mos e vrasin, rivali i Erdoganit me jelek antiplumb në miting

by admin
Spread the love

Në një shenjë të qartë të tensioneve të brendshme, rivali i madh i presidentit Rexhep Tajipt Erdogan në zgjedhjet e së djelës, Kemal Kilicdaroglu u shfaq në tubimin e fundit elektoral me një jelek antiplumb.

Kjo lëvizje e tillë, sipas Reuters, i detyrohej faktit që kishte marrë “informacione se mund të ishte objektiv i një sulmi”.

Mediat publikuan pamje në të cilat truprojat e Kilicdaroglu shiheshin me armë automatike e ishin ngjitur në podium bashkë me të gjatë kohës që po mbante fjalimin e tij.

Burime pranë Partisë së tij Republikane Popullore (CHP) pohuan se lideri 74-vjeçar i opozitës kishte veshur jelek antiplumb dhe siguria e tij ishte rritur pasi kishte raportime se ai mund të ishte në goditej.

Burimet në fjalë nuk dhanë asnjë detaj të mëtejshem. Kilicdaroglu, i cili kryeson në sondazhe me një dieferencë të ngushtë, po merrte pjesë në një tubim në Samsouda pranë Detit të Zi.

Një turmë e madhe njerëzish ishte mbledhur aty; shumica e njerëzve bënin me duar shenjën e zemrës, që është kthyer në simbolin e fushatës së tij.

Në një intervistë të dhënë për shtypin vendas, Kilicdaroglu u shpreh optimist për fitoren e tij në zgjedhjet e 14 majit.


Top Channel

You may also like