FRANKFURT – Një në tre pasagjerëve iu vonua fluturimi në 2022-shin

by admin
Spread the love

FRANKFURT, 9 janar /ATSH-DPA/ – Sipas një sondazhi, trafiku ajror civil në Evropë ishte edhe një herë jo shumë i përpiktë edhe vitin e kaluar.

”Pavarësisht një orari të reduktuar të fluturimeve, 244 milionë pasagjerë u prekën nga vonesat dhe anulimet e minutës së fundit”, sipas analizës së të dhënave nga portali Airhelp për të drejtat e pasagjerëve.

Nga një total prej 795 milionë pasagjerësh të transportuar, kjo korrespondon me pak më pak se 31%.

Për krahasim, në vitin e fundit para krizës së koronavirusit në 2019, shifra ishte vetëm 24%, me 1,125 miliardë pasagjerë.

“Vera në veçanti tregoi se aeroportet dhe linjat ajrore nuk ishin të përgatitura për sa i përket personelit për rritjen e udhëtimeve ajrore si rezultat i pandemisë”, theksoi shefi i Airhelp, Tomasz Pawliszyn.

Sipas studimit, deri në 40% e pasagjerëve u përballën me probleme fluturimi gjatë muajve të verës.

Sipas Airhelp, Holanda ishte vendi me më shumë vonesa me 37%, e ndjekur nga Britania e Madhe dhe Gjermania së bashku, ku 36% e pasagjerëve pësuan vonesa./   /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

You may also like