Franca ndalon fluturimet me distanca të shkurtra për të ulur emetimet e karbonit

by admin
Spread the love

Franca ka ndaluar fluturimet e brendshme me distanca të shkurtra ku ekzistojnë alternative si treni, në një përpjekje për të ulur emetimet e karbonit.

Ligji hyri në fuqi dy vjet pasi ligjvënësit kishin votuar për t’i dhënë fund rrugëve ku i njëjti udhëtim mund të bëhej me tren në më pak se dy orë e gjysmë.

Ndalimi përjashton udhëtimin ajror midis Parisit dhe qyteteve duke përfshirë Nantes, Lyon dhe Bordeaux.

Kritikët i kanë përshkruar masat e fundit si “ndalime simbolike”.

Laurent Donceel, kreu i përkohshëm i grupit të industrisë Airlines for Europe (A4E), i tha agjencisë së lajmeve AFP se “ndalimi i këtyre udhëtimeve do të ketë vetëm efekte minimale” në prodhimin e CO2. Ai shtoi se qeveritë duhet të mbështesin “zgjidhje reale dhe domethënëse” për këtë çështje.

Linjat ajrore në të gjithë botën janë goditur rëndë nga pandemia e koronavirusit, me faqen e internetit Flightradar24 që raporton se numri i fluturimeve vitin e kaluar ishte ulur pothuajse 42% nga 2019.

Qeveria franceze ishte përballur me thirrje për të vendosur rregulla edhe më të rrepta.

Konventa e Qytetarëve të Francës për Klimën, e cila u krijua nga Presidenti Emmanuel Macron në 2019 dhe përfshinte 150 anëtarë të publikut, kishte propozuar heqjen e udhëtimeve me avion ku ekzistonin udhëtime me tren nën katër orë.

Por kjo u reduktua në dy orë e gjysmë pas kundërshtimeve nga disa rajone, si dhe nga linja ajrore Air France-KLM.


Top Channel

You may also like