FOKUS – BM: Putini, Stalini modern, vodhi zgjedhjet ruse

by admin
Spread the love

LONDËR, 18 mars /ATSH-DPA/ – Sekretari i Mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar, Grant Shapps akuzoi Vladimir Putinin se po sillet si një Stalin i ditëve tona, pasi zgjedhjet në Rusi panë se presidenti forcoi kontrollin e tij në pushtet, pas represionit kundër çdo opozite të vërtetë.

Sekretari i Jashtëm, David Cameron tha se zgjedhjet nuk ishin “të lira dhe të drejta” pasi rezultatet e hershme të së dielës treguan se Putin fitoi gati 88% të votave.

Rezultati, i publikuar nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i Rusisë, do të ishte një rekord për Putinin, duke zgjatur sundimin e tij gati çerek shekulli për një mandat tjetër gjashtëvjeçar.

Putin, i cili përshëndeti fitoren e tij si një tregues të “besimit” dhe “shpresës” ndaj tij, u përball me konkurrencën nga vetëm tre kandidatë që nuk e kishin kritikuar sundimin e tij dhe as pushtimin e tij në Ukrainë.

Të gjithë sfiduesit seriozë u fshinë përpara se të fillonte votimi.

Armiku Aleksei Navalny vdiq në një burg të Arktikut muajin e kaluar dhe kritikët e tjerë janë ose në burg ose në mërgim.

Ndërkohë, monitorimi i pavarur i zgjedhjeve ishte jashtëzakonisht i kufizuar, me Organizatën për Sigurinë dhe Bashkëpunimin në Evropë (OSBE) që nuk u ftua të vëzhgonte votimin treditor.

Duke shkruar në ”The Telegraph”, Shapps tha se “Putini sigurisht që nuk do të shkojë askund pas vjedhjes së të ashtuquajturave zgjedhje të së dielës, ku kundërshtarët politikë ose burgosen ose vriten”.

”Në mënyrë tronditëse, në fund të mandatit të tij të ardhshëm pesëvjeçar, ai do të jetë në pushtet pothuajse për aq kohë sa diktatori Josif Stalin. Putini po sillet si një Stalin i ditëve moderne. Ky është një tiran që Perëndimi duhet t’i rezistojë – ne kemi mjetet, por… duhet të tregojmë se kemi vullnetin kolektiv për të fituar”, theksoi ai.

Cameron shkroi në Twitter se ”votimet janë mbyllur në Rusi, pas mbajtjes së paligjshme të zgjedhjeve në territorin ukrainas, mungesës së zgjedhjes për votuesit dhe mungesës së monitorimit të pavarur të OSBE-së”.

Lordi Robertson, një ish-sekretar i përgjithshëm i NATO-s, tha se Perëndimi nuk duhet të frikësohet nga Putini.

“Unë mendoj se Putini ka të ngjarë të dyfishohet përsëri, ai do ta pretendojë këtë si një nxitje për veten dhe një mbështetje për veprimin ushtarak që ka ndërmarrë”, i tha ai BBC-së./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

You may also like