FOKUS – Bie tregtia e Kinës me Gjermaninë

by admin
Spread the love

BERLIN, 27 janar /ATSH-DPA/- Kina mund të humbasë pozicionin e saj si partneri më i rëndësishëm tregtar i Gjermanisë këtë vit, sipas një studimi.

“Pozicioni dominues i Kinës në tregtinë e jashtme me Gjermaninë është duke u shkatërruar”, tha organizata tregtare e jashtme në pronësi të qeverisë gjermane, “Germany Trade and Invest” (GTAI) në një studim të botuar sot, i cili zbuloi se si eksportet ashtu edhe importet shënuan një rënie të konsiderueshme vitin e kaluar.

Tregtia e ngadaltë gjermano-kineze është kryesisht për shkak të dobësimit të ekonomisë së Kinës.

“Kriza e pronave, rreziqet gjeopolitike në lidhje me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe dobësimi i investimeve industriale janë të gjithë faktorë kontribues”, sipas studimit.

“Kompanitë gjermane po ndryshojnë gjithashtu strategjinë e tyre në tregun kinez, nga njëra anë ato po përpiqen të bëjnë pa Kinën kur bëhet fjalë për prokurimin, dhe nga ana tjetër, gjithnjë e më shumë kompani po fokusohen në tregun vendas, sipas motos: “në Kinë për Kinën”, sipas GTAI.

“Të dy këta faktorë po dobësojnë tregtinë gjermano-kineze”, tha GTAI.

“Në këtë sfond, vlera totale e importeve dhe eksporteve me Kinën u tkurr me 15% në 254 miliardë euro (275,8 miliardë dollarë) vitin e kaluar”, sipas parashikimeve të GTAI.

Ndryshe është situata me ekonominë amerikane, e cila po zhvillohet çuditërisht fuqishëm. Në varësi të llogaritjes, SHBA-ja është vetëm 1 deri në 2 miliardë euro prapa Kinës si partner tregtar.

“Nëse këto tendenca vazhdojnë në vitin 2024, SHBA-ja do të zëvendësojë Kinën në krye të renditjes së partnerëve më të rëndësishëm të tregtisë së jashtme të Gjermanisë”, tha GTAI.

Importet nga Kina në Gjermani ranë veçanërisht ndjeshëm vitin e kaluar.

Sipas parashikimeve, ato u tkurrën me 19% krahasuar me një vit më parë. Importet e produkteve kimike ranë me 70%. //a.i/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

You may also like