Flet Ferdinand: I habitur me VAR-in se si nuk u dha penallti për Arsenalin

Rio Ferdinand pranoi se ishte lënë ‘i hutuar’ nga VAR pasi dy vendime të debatueshme penallti shkuan kundër Arsenalit në humbjen 2-1 ndaj Manchester Cityt.

Atyre iu mohua një goditje nga penalltia gjatë pjesës së parë, kur Martin Odegaard kaloi brenda zonës kur u sfidua nga portieri i Cityt, Ederson.

Zyrtari i VAR-it, Jarred Gillett, hodhi një vështrim të gjatë në ripërsëritjet përpara se të binte dakord me gjyqtarin në fushë, Stuart Attwell, se Ederson kishte prekur topin para kontaktit të tij me Odegaard. Attwell nuk u konsultua me ekranin e fushës në atë rast.

Dhe ndjenja e padrejtësisë e Arsenalit u thellua vetëm në pjesën e dytë kur Bernardo Silva u rrëzua nga tërheqja e fanellës së Granit Xhakës, me Attwell këtë herë që përmbysi vendimin e tij fillestar ‘jo penallti’ pas konsultimit me monitoruesin e VAR.

Kjo i lejoi Riyad Mahrezit të barazonte shifrat dhe pasi Gabriel Magalhaes u përjashtua nga jashtë, Rodri i dha fitoren Man Cityn në minutat shtesë për t’i kaluar ata 11 pikë përpara në krye të Premier League.

Duke folur në studion e BT Sport, ish-mbrojtësi i Anglisë, Ferdinand, nuk ishte i bindur se City duhet të ishte akorduar një penallti, por problemi më i madh ishte për aplikimin jokonsistent të VAR.

“Kudo tjetër në fushë, është një faull. Ka një dëshpërim në veprimet e Xhakës, por nëse ai [Silva] nuk zbret, loja vazhdon”, tha ai.

“Nuk më pëlqen zhytja, por nëse nuk më pëlqen, ndëshkohesh. Ju do të shkoni atje.

“Jam i hutuar me vendimet. Nuk ka asnjë mënyrë për të justifikuar shikimin e njërës, por jo të tjetrës.

“Arbitrat në Euro iu tha të shkonin në monitor dhe të merrnin një vendim. Prandaj ishte më mirë’.

Duke folur për mosdhënien e penalltisë së Odegaard në pjesën e parë, Ferdinand tha: “Nuk e kuptoj me VAR se si nuk u dha.

“Është e qartë dhe e qartë, më shqetëson nervat, mjegullon gjithçka”.

I ulur përkrah Ferdinandit në studio, Joleon Lescott tha: “Unë mendoj se është një penallti, por edhe ajo e Arsenalit është gjithashtu.

“Është mospërputhja e moslejimit të arbitrit të marrë vendimin, të mos kontrollojë të parën, por më pas të kontrollojë këtë.

“Ju mund të mos jeni dakord me vendimin, por kur procesi është i ndryshëm, kjo është ajo që është frustruese”, deklaroi anglezi.