FBI-ja bastis shtëpinë e Donald Trumpit

by admin
Spread the love

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka thënë se shtëpia e tij në Florida është “bastisur” nga FBI-ja dhe se agjentët hapën një kasafortë të tij.

Trump tha në një deklaratë se Mar-a-Lago në Palm Beach ishte “pushtuar nga një grup i madh agjentësh të FBI-së”, raportoi BBC të martën.

Kërkimi thuhet se ishte i lidhur me një hetim për trajtimin e dokumenteve zyrtare nga Trumpi.

Mediat amerikane raportojnë se kërkimi lidhet me dokumentet që presidenti mund t’i ketë çuar në Mar-a-Lago pas largimit nga Shtëpia e Bardhë.

Avokatja e Trumpit, Christina Bobb, i tha NBC News se disa dokumente ishin sekuestruar gjatë kontrollit.

Përshkallëzimi dramatik i kontrollit të zbatimit të ligjit të Trump vjen ndërsa ai përgatitet për një kandidim të tretë të mundshëm presidencial në vitin 2024.

“Këto janë kohë të errëta për kombin tonë,” e nisi deklaratën e tij Trumpi.

Ai tha se kishte bashkëpunuar me të gjitha agjencitë përkatëse qeveritare dhe kështu “bastisja e paparalajmëruar në shtëpinë time nuk ishte e nevojshme apo e përshtatshme”.

Trump tha se kjo përbënte “sjellje të pahijshme prokuroriale” dhe “armatim të Sistemit të Drejtësisë” për ta penguar atë të kandidojë përsëri për Shtëpinë e Bardhë.

“Një sulm i tillë mund të ndodhë vetëm në vendet e shkatërruara, të botës së tretë. Mjerisht, Amerika tani është bërë një nga ato vende, të korruptuara në një nivel të paparë më parë”, ka shtuar Trumpi në deklaratën e tij.

“Ata hynë edhe në kasafortën time”, është shprehur ish-presidenti amerikan.

Rruga Press

You may also like