Eurovision-it i vjen fundit, sonte finalja e madhe

by admin
Spread the love

Sonte në mbrëmje do të mbahet finalja e madhe e Eurovision 2022.

Pjesë e saj janë 25 shtete, të cilët sonte do të konkurrojnë për vendin e parë, shkruan Kosovarja.

Në gjysmëfinalen e dytë u zgjodhën edhe 10 shtetet e tjera finaliste që janë Australia, Azerbajxhani, Belgjikë, Ceki, Estoni, Finlandë, Poloni, Rumani, Serbi dhe Suedia.

Në gjysmëfinalen e parë 10 vendet që u kualifikuan ishin Zvicra, Armenia, Islanda, Lituania, Portugalia, Norvegjia, Greqia, Ukraina, Moldavia dhe Holanda, ndërsa 5 vendet Franca, Italia, Anglia, Gjermani dhe Spanja shkojnë automatikisht në finale.

Finalja mbahet në stadiumin ‘Pala Olimpico’ në Torino të Itali dhe ashtu si dy netët e para edhe finalja do të prezantohet nga Mika, Laura Pausini dhe Alessandro Cattelan.


Lexo lajme interesante

You may also like