EURO2024 – Vendimet e VAR-it do t’u shpjegohen tifozëve në stadium dhe në TV

by admin
Spread the love

MYNIH, 13 qershor /ATSH-DPA/ – Vendimet e VAR-it do të shfaqen më në detaje në Euro 2024 për të ofruar qartësi më të madhe për tifozët dhe mediat, njoftoi UEFA.

Shpjegimet teknike të vendimeve jashtë fushës do të shfaqen në ekranet e mëdha brenda stadiumeve dhe do t’u jepen transmetuesve për të përshkruar sa më shpejt të jetë e mundur arsyetimin pas çdo vendimi.

Për shembull, në vend që të tregohet se një penallti është dhënë për një top me dorë, shpjegimi do të detajojë se cili lojtar, cilin krah dhe pse pozicionimi i atij lojtari justifikon vendimin e VAR-it.

Kalimi në një proces më transparent u përshkrua dje në Mynih nga drejtori menaxhues i UEFA-s për arbitrimin Roberto Rosetti.

Ai tha se prezantimi që bëri në media u tregua edhe lojtarëve dhe trajnerëve për t’u siguruar që të gjithë të ishin në të njëjtën faqe përpara turneut, i cili fillon të premten.

Siç u njoftua më parë, UEFA po prezanton gjithashtu “teknologjinë e topit të lidhur” për herë të parë në një kampionat evropian, me teknologji brenda ndeshjes që do të dërgojë të dhëna të sakta te zyrtarët e ndeshjeve video në kohë reale.

Teknologjia, e cila gjithashtu kombinon të dhënat e pozicionit të lojtarëve me IA dhe kontribuon në teknologjinë gjysmë të automatizuar të UEFA-s në pozicion jashtë loje, u përdor si në Kupën e Botës për meshkuj në vitin 2022, ashtu edhe në edicionin e femrave verën e kaluar.

Publiku gjithashtu do të jetë në gjendje të shohë një paraqitje vizuale të kësaj teknologjie në punë gjatë përsëritjeve të ngadalësuara./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

You may also like