EURO2024 – Të gjitha pseudonimet e skuadrave

by admin
Spread the love

TIRANË, 11 qershor /ATSH/ – Më poshtë do të gjeni pseudonimet për të gjitha skuadrat pjesëmarrëse të Kampionatit Evropian të Futbollit, Euro 2024, që do të zhvillohet në Gjermani, sipas uefa.com:

Gjermania – Die Nationalmannschaft (Ekipi Kombëtar)

Skocia – Ushtria e tartanëve (Tartani është pëlhura tradicionale me modele skoceze të kryqëzuara, me variante individuale që i përkasin klaneve të ndryshme përbërëse të vendit)

Hungaria – Magjarët magjikë (Kombëtarja verbuese hungareze e viteve 1950, e drejtuar nga Ferenc Pushkash, njihej nga anglishtfolësit si magjarët magjikë).

Zvicra – A-Seam ose Nati (Ekipi Kombëtar) ose (Kryqat e Kuq) për shkak të gjuhëve zyrtare të vendit, frëngjisht, gjermanisht, italisht dhe rumanisht.

Spanja – La Roja ose La Furia Espanola

Kroacia – Vatreni apo Të frikshmit

Italia – Gli Azzurri (Blutë) ose La Nazionale (Ekipi Kombëtar)

Shqipëria – Kuqezinjtë (Kuq e Zi) apo Shqiponjat (Shqiponjat)

Sllovenia – Reprezentanca (Kombëtarja)

Danimarka – Dinamiti danez apo Bardhekuqtë

Serbia – Shqiponjat

Anglia – Tre luanët

Polonia – Shqiponjat

Holandë – Oranje apo Portokallinjtë

Austria – Das Team (Ekipi)

Franca – Les Bleus (Blutë)

Belgjikë – Djajtë e Kuq

Sllovakia – Sokolët

Rumania – Tringjyrëshit

Ukraina – Synio-Zhovti apo Verdheblutë

Turqia Bizim Çocuklar apo Djemtë tanë

Gjeorgjia – Jvarosnebi apo Kryqtarët

Portugali – Seleçao apo Përzgjedhja ose Luzitanët

Çekia – Hrdí lvi apo Luanët Krenarë./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

You may also like