EURO2024 – Gjeorgjia merr pikën e parë, pas barazimit me çekët

by admin
Spread the love

HAMBURG, 22 qershor /ATSH-DPA/ – Gjeorgjia mori pikën e saj të parë në një turne të madh, por e la epërsinë në barazimin 1-1 kundër Republikës Çeke, në një histori të Euro2024 me dy topa të prekur me dorë.

Penalltia e Georges Mikautadze për lojë me dorë në goditjen e pjesës së parë e kaloi Gjeorgjinë në avantazh, por Patrik Schick, i cili më vonë doli i lënduar, e goditi me gjoks topin që u fut në rrjetë dhe që barazoi rezultatin.

1/16-ta janë ende të arritshme me të dyja palët.

Favoritët e Grupit F, Portugalia dhe Turqia, përplasen në ndeshjen tjetër në Dortmund.

Çekët, nënkampionët e 1996 dhe fituesit si Çekosllovakia në 1976, dominuan pjesën e parë.

Pjesa e dytë ishte më e barabartë dhe një barazim ishte padyshim një rezultat i drejtë.

Gjeorgjia bëri një paraqitje të fortë në debutimin e saj të turneut të madh, por humbi 1-3  nga Turqia, ndërsa çekët humbën 2-1 ndaj Portugalisë në ndeshjen e tyre hapëse.

Në ndeshjen e fundit të grupeve të mërkurën, çekët do të luajnë me Turqinë dhe Gjeorgjia do të përballet me Portugalinë./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

You may also like