Elon Musk mbyll marrëveshjen prej 44 miliardë dollarësh për të blerë Twitter

by admin
Spread the love
Njeriu më i pasur në botë shkarkon drejtuesit kryesorë pasi merr kontrollin mbi rrjetet sociale me ndikim

 

Elon Musk ka mbyllur marrëveshjen e tij prej 44 miliardë dollarësh për të blerë Twitter-in, sipas tre personave të njohur me këtë çështje. Kjo i jep fund një prej sagave më dramatike të profilit të lartë të blerjeve, pas disa muajsh beteje ligjore mes njeriut më të pasur në botë dhe platformës së mediave sociale.

Pasi sipërmarrësi miliarder mori detyrën të enjten në mbrëmje, ai shkarkoi shefin ekzekutiv të Twitter, Parag Agrawal, dhe shefin financiar Ned Segal. Vijaya Gadde, kreun e departamentit ligjor, politikave dhe sigurisë në Twitter.

Këshilltari i përgjithshëm Sean Edgett u shkarkua gjithashtu, sipas burimeve nga një person i afërt me çështjen.

“Zogu është i lirë”, shkroi Musk në Twitter.

Musk ka mbyllur një blerje që ishte edhe e paparashikueshme dhe e paprecedentë. Musk, që e mban veten si “absolutist i fjalës së lirë”, vjen kështu në krye të një platforme që është e popullarizuar në mesin e politikanëve globalë dhe ka ndikim të madh për lajmet në mbarë botën.

Musk ka premtuar të shkurtojë vendet e punës dhe kostot në Twitter, duke nxitur inovacionin e produkteve në një përpjekje për të ndërtuar një “super aplikacion” që përfshin pagesat, tregtinë dhe mesazhet.

Ai është zotuar gjithashtu të lehtësojë rregullat e moderimit të përmbajtjes, duke përfshirë ndryshimin e ndalimeve të përhershme. Kjo mund t’i hapë rrugën ish-presidentit të SHBA, Donald Trump, të rikthehet në platformë. Trump iu ndalua përdorimi i Twitter pas sulmit të 6 janarit 2021 në Kapitolin e SHBA-së.

Musk, tashmë shef ekzekutiv në Tesla dhe SpaceX, pritet të jetë edhei shefi ekzekutiv në Twitter derisa të zgjedhë drejtuesin e ri.  Ai tashmë ka filluar të përqafojë rolin e tij të ri si një tip interesant, duke vizituar zyrën e Twitter-it në San Francisko të mërkurën për të takuar punonjësit ndërsa mbante një lavaman, duke postuar në Twitter “Let that sink in” dhe duke ndryshuar profilin e tij në Twitter në “Chief Twit”.

Ai gjithashtu u tha disa punonjësve se nuk kishte ndër mend të shkurtonte 75 për qind të vendeve të punës, duke hedhur poshtë një raport të mëparshëm, tha një person që kishte njohuri për situatën.  / Financial Times

Lexo lajme interesante

You may also like