Ekspertët zbulojnë se çfarë nuk duhet të hani për mëngjes

by admin
Spread the love

Edhe pse shumica e njerëzve, duan ta pranojnë apo jo, e anashkalojnë mëngjesin sepse nuk ia dalin dot për shkak të angazhimeve, por tashmë dihet se mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës. Ushqimet që zgjedhim të hamë kur zgjohemi përcaktojnë se si do ta kalojmë ditën.

Megjithatë, ka ushqime që shumë njerëz pëlqejnë t’i hanë në mëngjes, të cilat nuk janë një opsion i shëndetshëm. Nutricionistët kanë zbuluar se me cilin ushqim absolutisht nuk rekomandohet të filloni ditën. Ka një efekt drastik në shtimin e peshës, shumë më tepër se disa të tjera me kalori të lartë.

Brioshi është një ushqim që ka një raport të çekuilibruar të lëndëve ushqyese dhe një përmbajtje të lartë karbohidratesh. Ka shumë kalori dhe gjithçka që do të bëni kur ta hani është të filloni procesin e depozitimit të yndyrës në trup. Brioshi është më i dëmshëm nëse konsumohet me kafenë.

Ky ushqim përmban minerale dhe fibra dietike që janë të nevojshme për të filluar metabolizmin dhe për rrjedhojë për të djegur yndyrën. Nëse brumi është tashmë zgjedhja juaj, rekomandohet që të hani bukë, simite apo produkte të tjera të miellit integral.

Lexo lajme interesante

You may also like