Ekipi zviceran frikësohet se do ta humb super talentin shqiptar, Kastriot Imerin

by admin
Spread the love
Kastriot Imeri beim Fototermin der Schweizer U21 Fussball Nationalmannschaft, am Dienstag, 10. November 2020, in Thun. (KEYSTONE/Peter Schneider)

Trajneri i FC Servette foli për rastin e ndërkombëtarit të tij të ri shqiptar, të cilin disa klube europiane po e vëzhgojnë nga afër

A do ta humbasë FC Servette Kastriot Imerin? Thashethemet rreth një largimi të reprezentuesit të ri zviceran animuan pushimet dimërore. Genoa thuhet se i ka ofruar 3 milionë (+ bonus). Emri i tij bëri jehonë edhe në Nice dhe në Bundesligë. Me kontratë deri në vitin 2023, “Kastri” është rikthyer në fushë të mërkurën me ekipin në Yverdon për ndeshjen e fundit përgatitore.

Nëse futbollisti shqiptar numër 17 nuk pranoi të përgjigjet në pyetjet e gazetarëve zviceranë dhe të diskutonte për të ardhmen e tij, trajneri i tij Alain Geiger i dërgoi një mesazh transparent: “Gjëja më e rëndësishme për Kastriot Imerin është të luajë ndeshje. Servette dhe Superliga mbeten vendi më i mirë për t’u dukur, siç ndodhi në fund të 2021. Të rinjtë duhet të jenë të durueshëm. Të largohesh në një klub europian dhe të jesh lojtari i 40-të në skuadër, nuk është mirë. Duhet të largohesh kur të rekrutohen për të qenë mbajtës. Por sigurisht që ka edhe aspekte financiare”.

Një nuancë, një kusht, para të forta që mund të ndryshojë gjithçka. “Ai është ari. Ari i zgjimit”, këndoi Yves Montand në veshët e Louis de Funès në “La Folie des grandeurs”. Dëshira për madhështi, sportive dhe financiare, të cilat nuk do të kishin asgjë për t’u turpëruar për Kastriot Imerin, i cili tashmë ka statusin e lojtarit të Kombëtares zvicerane.

“Unë i përgatis të gjithë lojtarët me supozimin se do të qëndrojnë, profetizon trajneri i granatës, transmeton portali Shtegu. Më pas, nëse vjen një ofertë dhe bind të gjitha palët, ne nuk do të mund ta mbajmë Kastriot Imerin.

Por, Alain Geiger i kthehet argumentit të tij të parë. Edhe nëse është domosdoshmërisht i përfshirë, ai duket sinqerisht i bindur nga thelbi i arsyetimit të tij. “Problemi është se nëse një djalë nuk luan dhe nuk performon më, vlera e tij bie, specifikon Geiger. Këtë dimër, shumë të rinj zviceranë u larguan nga kampionati për jashtë. Edhe Xherdan Shaqiri, i cili gjithsesi është ylli i kombëtares, përballet me këtë problem.

A do të jetë ende Kastriot Imeri pjesëtar i kuadrit servetian të ardhur në pranverë? Alain Geiger, tifozët e Gjenevës dhe të gjithë tifozët e futbollit zviceran e shpresojnë me devotshmëri.

Lexo lajme interesante

You may also like