Ekip special nga SHBA, në Berlin për shpërthimin e “AquaDome” – Shqip

by admin
Spread the love

Një ekip specialistësh nga Shtetet e Bashkuara pritet të udhëtojë nga dita në ditë drejt Berlinit për të hetuar incidentin me akuariumin që shpërtheu në një hotel Rdison duke plagosur dy persona.

Në veçanti, kompania amerikane Reynolds Polymer Technology, e cila mori pjesë në ndërtimin e akuariumit të madh që “shpërtheu” në Berlin, do të dërgojë një ekip në kryeqytetin gjerman për të hetuar incidentin.

“Për momentin, është ende herët për të përcaktuar faktorin ose faktorët që çuan në një çarje të tillë” që shkaktoi shpërthimin, vuri në dukje kompania amerikane.

AquaDome, i vendosur në një hotel në qendër të Berlinit, papritur “shpërtheu” herët në mëngjesin e së premtes. Dy persona kanë mbetur të plagosur lehtë, uji nga akuariumi është derdhur në tokë duke thyer xhamat e hotelit dhe xhamat e dyqaneve. Në akuarium strehoheshin 1500 peshq nga rreth 100 lloje, duke përfshirë edhe të rrallë.

AquaDom ishte një nga atraksionet e famshme të Berlinit, lartësia e tij ishte 16 metra dhe diametri i tij ishte 11.5 metra. Ai përmbante 1 milion litra ujë dhe pesha e tij totale ishte 2 mijë ton. Siç u njoftua, asnjë nga 1500 peshqit nuk mbijetoi. /tesheshi.com/

Lexo lajme interesante

You may also like