Dy ushtarë rusë u dënuan me 11 vite burg për krime lufte në Ukrainë

by admin
Spread the love

Dy ushtarë rusë të kapur u dënuan sot nga një gjykatë ukrainase me 11 vjet e gjysmë burg për bombardimin e një qyteti në lindje të Ukrainës.

Alexander Bobikin dhe Alexander Ivanov u deklaruan fajtorë javën e kaluar për krime lufte në gjyqin e dytë të tillë që nga fillimi i pushtimit rus në shkurt.

Të dy burrat pranuan se ishin pjesë e një njësie artilerie që qëlluan në rajonin e Kharkivit nga rajoni Belgorod në Rusi.

Bombardimet shkatërruan një institucion arsimor në qytetin e Derhachi, thanë prokurorët.

Ushtarët, të përshkruar si një shofer artilerie dhe një gjuajtës, u kapën pasi kaluan kufirin dhe vazhduan bombardimet, tha zyra e prokurorit të përgjithshëm.

Sot, ushtarët rusë dëgjuan vendimin duke qëndruar në një kuti xhami të izoluar në gjykatën e qarkut Kotelevska në Ukrainë.

Prokurorët i kishin kërkuar gjykatës burgosjen e ushtarakëve rusë për 12 vjet, ndërkohë që mbrojtja kërkoi që të tregoheshin më të butë, duke thënë se dy ushtarët kishin ndjekur urdhrat dhe ishin penduar.

Rruga Press

Lexo lajme interesante

You may also like