do ndodhë vërtet? – Shqip

by admin
Spread the love

Rusia planifikon të fillojë pushtimin e saj në Ukrainë të mërkurën, sipas një “raporti konfidencial të inteligjencës” të cituar nga Der Spiegel i Gjermanisë, teksa Presidenti i SHBA Joe Biden planifikon një bisedë urgjente telefonike me Vladimir Putin në një përpjekje për të parandaluar një luftë të shpallur.

Sipas Der Spiegel, cituar nga Daily Mail, CIA dhe Pentagoni thuhet se kanë marrë informacion në lidhje me një plan “jashtëzakonisht të detajuar” për pushtimin, i cili thuhet se do të planifikohet për 16 shkurt.

Planet thuhet se iu përcollën administratës Biden dhe u diskutuan në një seri konferencash sekrete me aleatët e NATO-s.

Planet përmbajnë rrugë specifike që mund të përdoren nga njësi individuale ruse dhe përshkruajnë në detaje rolet që mund të luajnë në konflikt. Der Speigel sugjeron se Shtetet e Bashkuara po konsiderojnë shpalljen e planeve në një përpjekje për të minuar përpjekjet ruse. Derisa amerikanët shpallin evakuimin e pjesshëm të ambasadës së tyre në Kiev, rusët po reduktojnë numrin e stafit të tyre, duke tërhequr njerëzit e tyre nga Ukraina.

Megjithatë, gazeta gjermane publikoi edhe opinionin e “një të brendshmi” të paidentifikuar, të cilët janë të bindur se Uashingtoni në fakt po publikon qëllimisht një informacion të tillë për të penguar një sulm të mundshëm rus.

Nga ana tjetër, Politico raporton se Biden ka informuar aleatët e tij të premten mbrëma për 16 shkurtin si një ditë e mundshme për fillimin e pushtimit rus në Ukrainë. I njëjti portal citon edhe një zyrtar të inteligjencës britanike, i cili ka një “interpretim të ndryshëm” të raporteve të inteligjencës amerikane, ndërsa dy zyrtarë të BE-së “nuk besojnë” se një pushtim do të ndodhë fare.

Ndërkohë, Bloomberg njoftoi, duke cituar burime të paidentifikuara, se pushtimi mund të nisë një ditë më parë, të martën.

Shtëpia e Bardhë konfirmoi se Biden dhe Putin do të diskutojnë krizën në telefon të shtunën, vetëm disa orë pasi mijëra amerikanë dhe britanikë u paralajmëruan të largohen nga Ukraina “përderisa munden”.

Paralajmërimi vjen mes frikës se Putini mund të nisë një bombardim ajror në Kiev, duke rrezikuar viktima të larta civile.

Presidenti francez Emmanuel Macron pritet të flasë me Putinin me telefon të shtunën, ndërsa kancelari gjerman Olaf Scholz është planifikuar të vizitojë Kievin të hënën dhe të takohet privatisht me Putinin në Moskë një ditë më vonë.

Belgjika paralajmëroi gjithashtu të shtunën se “nuk do të ketë garanci për evakuim” pas një “përkeqësimi të papritur”, pasi “lidhjet e komunikimit që përfshijnë internetin dhe linjat telefonike mund të preken rëndë” dhe trafiku ajror do të pengohet.

Përveç Shteteve të Bashkuara, Britania e Madhe dhe Belgjika, Holanda, Danimarka, Letonia, Estonia, Australia dhe Zelanda e Re u bënë thirrje qytetarëve që të largohen nga Ukraina.

Amerikanët konfirmuan të shtunën se planifikojnë të evakuojnë pjesën më të madhe të stafit të ambasadës së tyre në Kiev, dhe rusët vendosën për një veprim të ngjashëm, gjë që u konfirmua nga zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme të tyre, Maria Zaharova.

“Ne kemi vendosur të optimizojmë numrin e stafit tonë në ambasadë dhe tre konsullata në Ukrainë jashtë kujdesit për shkak të provokimeve të mundshme nga regjimi në Kiev ose vendet e treta,” tha Zaharova.

Ajo shtoi se Rusia dyshon se Shtetet e Bashkuara dhe Mbretëria e Bashkuar “mund të kenë informacion në lidhje me disa veprime ushtarake që po përgatiten në Ukrainë që mund të komplikojnë ndjeshëm situatën e sigurisë”. Në përfundim, ajo tha se si ambasada ashtu edhe konsullata, pavarësisht reduktimit të numrit të stafit, do të vazhdojnë të kryejnë funksionet bazë.

Momenti kyç

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken paralajmëroi se kriza kishte arritur në një “moment vendimtar”, duke shtuar se kishte ende “shenja shumë shqetësuese të përshkallëzimit rus”, duke përfshirë forcat e reja që arrijnë në kufijtë e Ukrainës.

Deputeti konservator britanik, Tobias Ellwood, kryetar i Komitetit të Mbrojtjes, e quajti krizën ukrainase “momenti ynë në krizën e raketave kubane” dhe u bëri thirrje divizioneve të NATO-s të udhëhequra nga Britania të jenë të pranishme në vend.

“Pushtimi është i pashmangshëm. Sapo të ndodhë kjo, për shkak të drithërave ukrainas, do ketë ndikim në çmimet e ushqimeve në mbarë botën. Do të ndikojë gjithashtu në çmimet e naftës dhe gazit dhe më pas siguria evropiane do të rrezikohet më tej, kështu që ne duhet të pyesim veten se çfarë të bëjmë. ”, tha ai.

Ai shtoi se pasojat e lejimit të rënies së Ukrainës do të çojnë në një “epokë të re jostabiliteti me zhvillimin e boshtit Rusi-Kinë”, ndërsa në të njëjtën kohë Perëndimi “po tkurret”.

 Paralajmërime paniku

Ellwood kritikoi mungesën e udhëheqjes ndërkombëtare, duke pyetur: “Ku janë rezolutat e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara? Ku është vendosmëria për të mos vendosur trupa të NATO-s në të gjithë vendin, siç po bëjmë për momentin?”. /tesheshi.com/

 

Lexo lajme interesante

You may also like