Djali i Kryebashkiakut të Nju Jorkut performon rock muzikë në Festivalin “Kënga Magjike” në Tiranë

by admin
Spread the love
Djali i kryebashkiakut Eric Adams po ndjek ëndrrat e tij të repit – deri në Shqipëri.

 Djali i parë i Majorit te Big Apple, Jordan Coleman – i njohur si reperi “Jayoo” – u ngjit në skenën në kryeqytetin e Tiranës të mërkurën mbrëma për të konkurruar në ekuivalentin shqiptar të “American Idol”.

26-vjeçari, i cili u bashkua nga dy valltare femra, bëri rrepin e tij të zhurmshëm “Itsy Bitsy” – i kompletuar me tekstin “wanna twerk it ass and shake them tities”.

 “Unë e mbështes atë, ajo e mrekullueshme.  Megjithatë ajo duhet të qëndrojë e përkushtuar.  Do t’i mungonte jeta.  Nëse ajo hoqi dorë, por nuk do ta pranojë.  Hyrja falas për udhëtime dhe për t’u ndezur, derisa të merrni trull, “tha ai në fillim të këngës së tij tre minutëshe.

Coleman veshi syze dielli të zeza dhe doli pa një bluzë për performancën e tij në skenë, duke zgjedhur në vend të saj të zhveshte gjoksin dhe të vishte vetëm një xhaketë kuq e zi.

 Nuk ka ende asnjë fjalë nëse kryebashkiaku Adams, i cili nuk është pajtuar me djalin e tij në të kaluarën për drill rap, ishte i sintonizuar për të parë performancën e Coleman.

Bashkia nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës së The Post për koment.

 Kënga Magjike, konkursi i stilit American Idol që përkthehet në “Kënga Magjike”, është një konkurs vjetor i drejtuar nga kanali televiziv TV Klan që mirëpret interpretues shqiptarë dhe ndërkombëtarë.

Coleman, i cili aktualisht punon në departamentin e filmit në Jay-Z’s Roc Nation, ka muaj që po reklamon paraqitjen e tij të ardhshme në konkursin e këndimit në Ballkan.

 “Po kërkoj të jem një artist ndërkombëtar rap, ky ishte një hap i madh në atë drejtim”, shkroi ai në një postim në Instagram pas performancës së tij fillestare në shtator.

Ai u kthye në skenë të mërkurën mbrëma për gjysmëfinalet e konkursit, sipas faqes së internetit të konkursit.

 Një grup artistësh tani do të zgjidhen nëpërmjet një sistemi votimi për të konkurruar në finalet e konkursit të shtunën.

 Dalja e Coleman në skenë vjen vetëm disa muaj pasi ai thirri publikisht babanë e tij kur hizzoner në mënyrë të diskutueshme bëri thirrje që kompanitë e mediave sociale të ndalojnë videot “stërvitëse” të repit që lavdërojnë dhe promovojnë dhunën.

 Lutja e kryebashkiakut erdhi menjëherë pasi reperi 18-vjeçar Jayquan McKenley, i njohur si Chii Wvttz, u vra në Bruklin në shkurt.

Adams fajësoi zhanrin – një stil i ashpër, nihilist i repit që lavdëron armët, drogën dhe dhunën kundër rivalëve – “duke kontribuar në dhunën” që shihet në të gjithë vendin.

 Coleman më pas dha një intervistë për Complex, duke këmbëngulur se babai i tij nuk e kuptonte plotësisht muzikën e stërvitjes.

 “Të dalësh duke thënë se skena e stërvitjes do të ndalohet është skandaloze, sepse nuk mund të ndalosh një zhanër muzike – çdo lloj zhanri muzike,” i tha ai gazetës në atë kohë.

Ai tha se i dërgoi mesazh babait të tij menjëherë pasi u shfaqën komentet, duke i thënë: “Babi, ti nuk mund të flasësh për mua.  Unëbej rep drill në labelin tonë si klientë dhe më pëlqen muzika drill.  Nuk mund të ndalosh një zhanër.  Dhe nuk jam i sigurt pse e thatë atë që thatë, por nuk jam dakord.”

 Coleman shtoi: “Dhe ai tha: ‘Unë e kuptoj atë që po thua dhe ju lejohet të mos pajtoheni.  Ne vijmë nga kohë të ndryshme.”

Lexo lajme interesante

You may also like