Dieta e sugjeruar nga Shqip, humbisni 5 kile për 13 ditë – Shqip

by admin
Spread the love

Sot dua t’ju sugjeroj Dietën e Spitalit Shtetëror Danez, e cila duhet të ndiqet për 13 ditë, as më shumë e as më pak. Në qoftë se ndiqni saktë këtë dietë, jduhet të humbni shumë në peshë, në varësi të peshës suaj fillestare. Duhet të pini të paktën 2 litra ujë në ditë.

Këtë dietë mund ta filloni në çfarëdo dite, por rekomandohet që të fillohet në një të diel. Dieta e Spitalit Shtetërore Danez duhet të zgjasë 13 ditë dhe për ketë arsye është e veshtirë, por shume efikase. Nëse jeni të uritur, mund të pini ujë, pasi kjo dietë e shpejtë duhet të ndiqet me saktësi dhe për këtë arsye është mjaft e rëndë.

Dieta e spitalit shtetërore danez, dieta e metabolizmit ose metoda Sahlgrenska është e njohur që të bën të dobësohesh 5-8 kg për 13 ditë. Kjo dietë rrit metabolizmin e trupit dhe duke e djegur dhjamin dhe ju merrni vetëm pak karbohidrate.

Pasi të keni përfunduar dietën, ju përsëri duhet të vazhdoni që të kontrolloni se sa karbohidrate konsumoni gjatë ditës. Humbja e peshës është e lehtë por mbajtja e peshës së fituar është shumë vështirë dhe kërkon nje ndryshim krejtesisht të mënyrës së ushqimit. Nëse vazhdon të hash si në fillim , atëherë shume shpejt do te fitosh atë peshë të humbur.

Dita 1/ Mëngjesi: një filxhan kafe me pak sheqer. Dreka: 2 vezë të ziera, spinaq i zier, një domate. Darka: një copë mishi (250 gr) në zgarë, sallatë jeshile me vaj dhe lëng limoni.

Dita 2/ Mëngjesi: një filxhan kafe me pak sheqer. Dreka : 10 feta të holla mish i thatë, 300 gr kos pa yndyrë. Darka: një copë mishi (250 gr) në zgarë, sallatë jeshile me vaj dhe lëng limoni.

Dita 3/ Mëngjesi: një filxhan kafe me pak sheqer, një fetë bukë e thekur. Dreka: 2 vezë të ziera, një fetë pastërma, sallatë jeshile. Darka: brokoli të zier, një domate, një frut.

Dita 4/ Mëngjesi: një filxhan kafe me pak sheqer, një fetë bukë e thekur. Dreka: një litër lëng ( mollë, portokalli apo frutash të përziera), 300 gr kos pa yndyrë. Darka: një vezë e zier, një karrotë e grirë dhe e përzier në 250 gr gjizë.

Dita 5/ Mëngjesi: një karrotë të grirë me limon. Dreka : 150 gr peshk i pjekur në zgarë, limon, një lugë vaj ulliri. Darka: 125 gr mish i pjekur në zgarë, sallatë me brokoli.

Dita 6/ Mëngjesi: një filxhan kafe me pak sheqer, një fetë bukë e thekur. Dreka : 2 vezë të ziera, një karrotë të grirë. Darka: gjysëm pule, sallatë jeshile me vaj dhe limon

Dita 7/ Mëngjesi: një filxhan çaj pa sheqer. Dreka: një pjatë supë. Darka: 125 gr mish qengji në zgarë, një frut i freskët.

Dita 8/ Mëngjesi: një filxhan kafe me pak sheqer, një fetë bukë e thekur. Dreka: 2 vezë të ziera, një fetë proshutë, sallatë jeshile. Darka: brokoli të zier, një domate, një frut.

Dita 9/ Mëngjesi: 1 filxhan kafe me pak sheqer. Dreka : 10 feta proshutë, 300 gr kos. Darka : 1 copë mishi në zgarë (125gr), sallatë me vaj dhe limon, 1 frut

Dita 10/ Mëngjesi: 1 filxhan kafe me pak sheqer , një fetë bukë e thekur. Dreka: 2 vezë të ziera, një fetë proshutë, sallatë jeshile. Darka: Brokoli të zier, një domate, një frut.

Dita 11/ Mëngjesi: një filxhan kafe me pak sheqer, një fetë bukë e thekur. Dreka: një litër lëng ( molle, portokalli apo frutave te perziera), 300 gr kos. Darka: një vezë e zier, një karrotë e grirë dhe e përzier në 250 gr gjizë.

Dita 12/ Mëngjesi : një karrotë të grirë, limon. Dreka: një peshk p. sh. troftë të zier, limon, një lugë vaj ulliri. Darka: një copë mishi në zgarë ( 250 gr), sallatë me brokoli.

Dita 13/ Mëngjesi : një filxhan kafe me pak sheqer , një fetë bukë e thekur. Dreka : 2 vezë të ziera, një karrotë të grirë. Darka: gjysëm pule, sallatë jeshile me vaj dhe limon.

Lajme interesante

You may also like