Diçka e rëndë po ndodh me Puma-t gjermane – Shqip

by admin
Spread the love

Forcat e armatosura gjermane janë përballur sërish me probleme serioze teknike gjatë stërvitjeve që përfshijnë mjete luftarake të blinduara të tipit Puma (APV), të cilat pritet t’i bashkohen forcës së re të reagimit të shpejtë të NATO-s vitin e ardhshëm.

Gjatë stërvitjeve të fundit, ku përfshihen 18 Puma, numri i personelit të blinduar në gatishmëri operacionale ra në zero, zbuloi të shtunën revista Der Spiegel. Ushtrimet u zhvilluan në poligonin e blinduar.

Revista mësoi për përmbajtjen e një letre nga komandanti i Brigadës së 10-të të blinduar, gjeneral brigade Ruprecht von Butler, drejtuar udhëheqjes së Bundeswehr-it dhe Ministrisë së Mbrojtjes.

Përmbajtja e letrës ka shkaktuar bujë në ministri që nga e premtja, njofton Agjencia Gjermane. Kjo për shkak se dëmi përfshin automjete të tilla të konfiguruara posaçërisht që do t’i bashkohen forcës së përbashkët të “gadishmërisë shumë të lartë” të Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut në vitin 2023.

Spiegel flet për një “fiasko” absolute, duke iu referuar përmbajtjes së letrës.

Dy Pumat e fundit ende funksionale pësuan avari pasi bënë stërvitje me zjarr të drejtpërdrejtë për vetëm një orë e gjysmë. Më pas u bë e pamundur që frëngjitë e tyre të funksiononin, shkruante gjenerali brigade, sipas raportit.

Sistemet elektronike në këto Puma të avancuara janë veçanërisht të prirura ndaj dështimit: në një nga automjetet, një zjarr shpërtheu në instalime elektrike në ndarjen e shoferit.

Që Puma-t paraqesin probleme dhe janë të prirura për t’u dëmtuar, tashmë e dinin transportuesit e blinduar që i përdorin ato, por kurrë më parë nuk ishin shkaktuar kaq shumë dëme në një periudhë kaq të shkurtër kohore, sipas gjeneral brigade von Butler.

Sistemet specifike të armëve janë testuar vetëm në poligonet e qitjes në zonat fushore të Gjermanisë veriore dhe kurrë nuk janë “shtyrë tepër”, theksoi ai.

Sipas oficerit përgjegjës për to, i cili është shumë i besueshëm, shtoi gjeneral brigade von Butler, Puma-t nuk do të jetë përsëri plotësisht funksional për tre deri në katër muaj.

Puma-t janë përballur me një sërë problemesh teknike të pafundme që kur u caktuan zyrtarisht funksionalë në vitin 2021. Është e qartë se ky lloj i veçantë i Puma-s, i prodhuar nga KMW (Krauss-Maffei Wegmann) dhe Rheinmetall Landsysteme GmbH, përmendet nga një pjesë e shtypi gjerman si Pannenpanzer (“tank i dëmtuar përgjithmonë “, në rrotullim të lirë). /tesheshi.com/

You may also like