Dhjetë këshilla për takimin e parë (për gocat, sigurisht)

by admin
Spread the love

Sa emocione të takosh “live” atë djalin me të cilin ke biseduar gjatë, duke shkëmbyer rrëfime dhe batuta! Duket sikur e keni njohur njëri-tjetrin përgjithmonë. Megjithatë, nuk jeni takuar kurrë nga afër. Si të organizoheni, çfarë të vishni, çfarë të thoni, çfarë të bëni? Ja disa ide.

1) Vendi

Takohuni në një bistro të bukur dhe të frekuentuar mirë, ndoshta jashtë, që të mund të bisedoni pa ju kushtuar vëmendje. Jo lokaleve të izoluara dhe të vetmuara ku jeni vetëm: do të ishte e sikletshme dhe pa privatësi. Zgjidhni një vend jo shumë larg shtëpisë që të mund të ktheheni shpejt në rast se takimi nuk ishte i këndshëm.

2) Veshja

Mos zgjidhni veshje që nuk janë të zakonshme për ju: do të ndiheshit të siklet dhe të pa sinkronizuar me personalitetin tuaj. Pra ok me xhinse, ndoshta të zbutura nga një këmishë e bardhë dhe një gjerdan i hollë me shumë fije. Shmangni takat nëse nuk dini të ecni mirë: mund të ketë një shëtitje për të cilën takat nuk rekomandohen fare. Atlete të bardha apo të sheshta elegante janë shumë ok.

3) Makijazhi

Lehtë por mençurisht: jepini thellësi pamjes me laps dhe rimel, vendosni rimel pa e ekzagjeruar, vendosni buzëkuq rozë dhe plotësojini me dy pika (dy!) nga parfumi juaj i zakonshëm. Mos provoni një grim që nuk e keni provuar kurrë, por zgjidhni grimin tuaj që e njihni mirë me disa prekje shkëlqimi.

3) Pija

Një aperitiv pa alkool do të ishte i përsosur me disa ushqime të lehta. Pirja e alkoolit mund të bëjë të thoni dhe të bëni gjëra që nuk doni. Edhe nëse zgjedhim një kafe të thjeshtë, është gjithmonë një arsye e mirë për të filluar bisedën “live”. Nëse hani, kontrolloni që mes dhëmbëve të përparmë të mos ketë mbetje ushqimore!

4) Qasja

Mjafton një “Përshëndetje, më në fund po shihemi!” për t’iu afruar me thjeshtësi dhe simpati. Një buzëqeshje e hapur dhe një shtrëngim duarsh do të jenë fjalëkalimi për t’u lidhur me të. Po takoni një mik, jo të dashurin e ardhshëm (të paktën tani për tani). Pra, zgjidhni disa pyetje të thjeshta: “Si je?”, “Çfarë po merr?”, “Çfarë bëre sot?”.

5) Lëvizja

Lëvizni spontanisht, vendosni çantën në pjesën e pasme të karriges, të ndiheni rehat. Shamngni qëndrimet e ngurtë dhe të vendosur: ato tregojnë falsitet dhe nuk japin një imazh të mirë. Vendosni bërrylat në tavolinë të flisni, t’i afroheni, të bëni shaka. Çlirojeni takimin nga gjithçka që është e ndërtuar dhe e panatyrshme.

6) Biseda

Ka shumë tema për të folur dhe shumë prej tyre i keni përjetuar tashmë në chat. Nga serialet televizive (të preferuarat tuaja, të tijat) te filmat (nga ato klasike te publikimet e reja), nga kujtimet e shkollës te ato familjare (por argëtuese, të çuditshme, ndryshe e dini sa të mërzitshme bëhen!), nga pushimet e radhës (të ëndërruara apo tashmë të organizuara) tek hobi (lojëra apo lexim?), tek shijet për sa i përket veshjes, muzikës, ushqimit. Të gjitha pa e mohuar kurrë veten se jeni ironike dhe mendjemprehtë. Nëse partneri  është vërtet interesant, tregoni se po dëgjoni me vëmendje. Por nëse bëhet i rëndë, bën një skenë heshtje ose sillet si “Zoti që i di të gjitha”, sajoni një angazhim të. Eshtë gjithmonë një shpëtim i mirë…

7) Takimi

Nuk po takohen vetëm dy persona, por edhe dy botë. Afrojuni njëri-tjetrit me kujdes dhe vëmendje: personaliteti juaj po përballet me të tijin, duke njohur pjesët e përbashkëta dhe të ndryshmet, madje edhe të kundërta. Pra, mos nxitoni të kuptoni nëse ai është djali i duhur për ju: lërini vend të qeshurave, grimasave, shikimeve, lëvizjeve të trupit (a afrohet? A zgjat një dorë drejt nesh? A skuqet? Apo dukeni të largët dhe të paduruar për t’u larguar?) për të sjellë komunikim në kanale që nuk janë vetëm verbale, ndonjëherë shumë më domethënëse se fjalët.

8) Buzëqeshja

Nëse djali ju pëlqen edhe personalisht, ashtu si dhe në chat, mos u tregoni dorështrënguar me buzëqeshjet dhe të qeshurat. Nuk ka asgjë që e përgatit një djalë më mirë se një buzëqeshje e sinqertë, sepse është një gjest qetësues, dhe shumë tërheqës. Sigurisht, nuk duhet të ekzagjeroni, përndryshe ai do të mendojë se keni një tik nervor të çuditshëm! Dhe nëse ai qesh me batutat tuaja, do të thotë se po krijohet vërtet një harmoni.

9) Telefoni celular

Më mirë në xhep ose çantë, në vend të tavolinës: nuk do të ishte mirë nëse, ndërkohë që djali po flet me ju për diçka të rëndësishme për të, ju të kontrolloni njoftimet në celular. Dhe ju nuk do të donit që ai të bënte të njëjtën gjë, pranojeni. Është një gjest që nënkupton mungesë vëmendjeje për tjetrin, që zë vendin e dytë para mikut a mikes që ju dërgon një foto apo një mesazh. Gjithashtu përpiquni të mos e detyroni të shikojë fotot e pushimeve tuaja, të qenit, të djalit të motrës. Është një torturë që ai (ende) nuk e meriton.

10) Përshëndetja

Nëse djali ju pëlqeu shumë, nëse përshtypja e mirë që patët në chat do të vërtetohej personalisht, nëse një zë i vogël brenda jush pëshpërit “Ta takoj sërish! Takohemi sërish!”, mund ta përshëndesni me një përqafim, ta falënderoni për bisedën e këndshme dhe t’i thoni “Shihemi herën tjetër! Do shihemi së shpejti?”. Nëse i godisni edhe zemrën, ai do të pajtohet me entuziazmin tuaj. Më pas mund të bini dakord në chat për një takim të dytë. Nëse, nga ana tjetër, ai mbetet i paqartë, duke thënë “Më duhet të mendoj për këtë… kam shumë për të bërë… nuk e di…” përpiquni të mos këmbëngulni. Përshëndeteni bukur dhe pastaj zhdukuni për pak. Nëse ai është i interesuar për ju, do të lëvizë. 

You may also like