detyra e re e “Ayatollah Mike”, agjent në pension i CIA-s – Shqip

by admin
Spread the love

Si pjesë e riorganizimit të Agjencisë Qendrore të Inteligjencës së SHBA-së (CIA) me synimin për t’i kushtuar më shumë vëmendje Kinës, kreu i qendrës së misionit në Iran u detyrua të tërhiqej, zbulojnë mediat amerikane. Qendra e misionit që ai menaxhoi u ribashkua me departamentin e madh të agjencisë për Lindjen e Mesme.

New York Times thekson në raportin e saj, si dhe Yahoo News, se kreu i Qendrës së Misionit në Iran, Michael D’Andrea, i njohur me pseudonimet “Ayatollah Mike” dhe “Princi i Errësirës”, si dhe nga emri i koduar “Roger”, është liruar nga detyra pas “një karriere të gjatë dhe të suksesshme në shërbim të shtetit të tij”.

NYT zbulon se D’Andrea ka udhëhequr operacionet e agjencisë në Iran që nga viti 2017, dhe ish-kolegët e tij thonë se ata janë ndër misionet më të rëndësishëm në historinë e fundit të agjencisë.

Duke vepruar në fshehtësi

NYT thekson se zyrtarët e CIA-s shpesh ia atribuojnë D’Andrea-s, i cili nga viti 2006 deri në vitin 2015 drejtoi përpjekjet kundër terrorizmit të agjencisë dhe i kreu detyrat në fshehtësi të plotë, një ndryshim revolucionar në kërkimin e terroristëve, veçanërisht në programin e dronëve të armatosur të ngarkuar për të goditur udhëheqjen e al-Kaedës.

D’Andrea ishte ndoshta “udhëheqësi më vdekjeprurës” në inteligjencën amerikane gjatë mandatit të tij, sipas një ish-zyrtari të lartë të CIA-s. “Ai ishte një kositës i vdekjes për armiqtë” dhe programi i tij kundër terrorizmit ishte “shkatërrues dhe i pamëshirshëm”, kujton ish-zyrtari.

D’Andrea mbikëqyri ndjekjen për Osama bin Laden, i cili u vra në një sulm në maj 2011 nga forcat speciale amerikane në Pakistan.

Ish-zyrtarët amerikanë thanë se D’Andrea shpesh flinte në zyrën e tij, duke punuar 12 ose 14 orë në ditë, shtatë ditë në javë.

Ai kreu 500 operacione dhe vrau mijëra

Gjatë mandatit të tij, CIA kreu mbi 500 sulme me dronë të armatosur gjatë administratës së ish-presidentit amerikan Barack Obama, duke vrarë mijëra militantë.

New York Times citoi një zyrtar të lartë të CIA-s të thoshte se heqja e qendrës së misionit në Iran nuk pasqyron ndonjë dobësim të vizionit të agjencisë për rëndësinë e Iranit ose minimizimin e kërcënimit që paraqet. Ai shton se gjatë shqyrtimit të operacioneve të agjencisë, u arrit në përfundimin se Irani analizohet më së miri në kontekstin e mjedisit të tij më të gjerë, duke aluduar në Lindjen e Mesme.

Gazeta shton se CIA do të krijojë dy qendra të reja misioni, njëra me fokus në Kinë dhe tjetra në teknologjinë e re, ndryshimet klimatike dhe shëndetin global.

Duke u fokusuar në Kinë

NYT citon drejtorin e agjencisë William Burns të ketë thënë se CIA do të nisë një riorganizim të shërbimeve të inteligjencës me synimin për t’u fokusuar më shumë në Kinë. Në qendër të përpjekjes do të jetë një qendër e re misioni në Kinë që do të sjellë më shumë burime për të studiuar atë vend dhe pozicione më të mira të zyrtarëve në mbarë botën për të mbledhur informacion dhe analizuar aktivitetet e Kinës.

Në një deklaratë, Burns tha se qendra e re do të “forconte më tej punën tonë kolektive mbi kërcënimin më të rëndësishëm gjeopolitik me të cilin përballemi në shekullin e 21-të, dhe kjo është qeveria gjithnjë e më armiqësore kineze”.

Këto ndryshime pasqyrojnë, sipas NYT, politikën e përgjithshme të administratës së presidentit amerikan Joe Biden për t’i kushtuar vëmendje shtesë një brezi të ri sfidash dhe kërcënimesh ndaj Shteteve të Bashkuara pas dy dekadash “terrorizmi” që dominon komunitetin e inteligjencës. /tesheshi.com/

Lajme interesante

You may also like