Dështimi i sërishëm armen, plas në Jerevan – Shqip

by admin
Spread the love

Mijëra protestues u mblodhën në kryeqytetin e Armenisë Jerevan për të kritikuar dështimin e qeverisë për të mbështetur separatistët armenë në Nagorno-Karabak, pasi rajoni separatist duhej t’i dorëzohej Azerbajxhanit, raportoi Reuters.

Demonstruesit u mblodhën në sheshin qendror të Republikës. Shumë kërkuan që kryeministri Nikol Pashinyan të jepte dorëheqjen. Ai ishte në detyrë në kohën e humbjes nga Azerbajxhani në vitin 2020, dhe tani ai ka çuar në kolapsin përfundimtar të autoriteteve armene në Karabah.

“Shpresojmë që ai të largohet. Është më mirë që një lider që humbi luftën të largohet sesa të qëndrojë”, tha inxhinieri 32-vjeçar Harut, i cili shtoi se disfata dhemb edhe më shumë kur mendon se sa kohë armenët luftuan për Nagorno-Karabak.

“Ne luftuam për të për 30 vjet, më shumë se 30 vjet dhe tani gjithçka është për asgjë.”

“Procesi i qetë i riintegrimit”

Politikanët e opozitës mbajtën fjalime në skenë duke kritikuar Pashinyan-in, i cili mori pushtetin në revolucionin e vitit 2018, kur iu drejtua mbështetësve në të njëjtin shesh. Disa pjesëmarrës të protestës hodhën shishe dhe gurë në zyrën e kryeministrit aty pranë.

Policia e ndërhyrjes bllokoi hyrjen në zyrat e qeverisë dhe kamionë ushtarakë u parkuan pranë sheshit dhe forca të forta sigurie dislokuan aty.

Azerbajxhani ndaloi ofensivën e tij të mërkurën pasi forcat separatiste armene në Nagorno-Karabak ranë dakord për një armëpushim që do ta kthente zonën nën kontrollin e Baku-së.

Muajt ​​e fundit, Pashinyan ka akuzuar publikisht Rusinë se nuk ka bërë sa duhet për të ndihmuar Armeninë. Të martën, ai tha se forcat e paidentifikuara po diskutonin një grusht shteti në Jerevan.

Azerbajxhani tha se donte një “proces të qetë të riintegrimit” të armenëve në Karabak dhe hodhi poshtë akuzat armene se donte “të pastronte etnikisht” rajonin. /tesheshi.com/

You may also like