Dënim për ikonën e revolucioni egjiptian – Shqip

by admin
Spread the love

 

Alaa Abdel Fattah, një aktivist politik dhe pjesëmarrës i shquar në kryengritjen e vitit 2011 në Egjipt, është dënuar me pesë vjet burg në një gjykatë speciale në Kajro për “përhapje të informacionit të rremë”, tha motra e tij të hënën.

Alaa, i cili është në paraburgim, “u dënua me pesë vjet”, shkroi ajo në Twitter, duke shtuar se ish-avokati i tij Mohamed al-Baqer dhe blogeri Mohamed Ibrahim i njohur si Oxygen u dënuan me “katër vjet” për të njëjtën vepër.

Vendimi i gjykatës speciale nuk mund të apelohet, njoftoi AFP.

Abdel Fattah, një pjesëmarrës i shquar në kryengritjen popullore të vitit 2011 që rrëzoi presidentin Hosni Mubarak, u arrestua së bashku me avokatin Mohamed al-Baqer në shtator 2019 pas protestave të rralla kundër presidentit aktual Abdel Fattah al-Sissi.

Ibrahimi, themeluesi i blogut Oxygen Egypt, u ​​arrestua gjithashtu në vitin 2019 pasi postoi video të protestave antiqeveritare në mediat sociale, sipas Amnesty International.

Abdel Fattah, i quajtur “ikona e revolucionit”, ka qenë në paraburgim për më shumë se dy vjet dhe ka kaluar gjithsej shtatë vjet në burg që nga viti 2013. /tesheshi.com/

Lexo lajme interesante

You may also like