DAVOS – Zelensky: Falenderoj kryeministrin Rama për qëndrimin ndaj agresionit rus dhe mbështetjen e vazhdueshme në KS të OKB-së

by admin
Spread the loveKIEV, 19 janar /ATSH/ – Sapo zhvillova një bisedë telefonike me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama për t’a falënderuar për qëndrimin e vendosur të Shqipërisë ndaj agresionit rus kundër Ukrainës dhe për mbështetjen ndaj vendin tonë në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, si dhe për përkrahjen dhe mbështetjen politike nga ana e Shqipërisë, shkroi në plataformën X presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky.

‘’Përfaqësuesja shqiptare mori pjesë në takimin e katërt të ‘’Formulës së Paqes’’ në Davos. Detyra jonë aktuale është përgatitja e ‘’Samitit Global të Paqes’’ dhe mbështetja tek partnerët tanë, përfshirë Shqipërinë’’, shkroi ai.

‘’Ne diskutuam gjithashtu mënyrat për të thelluar dialogun Ukrainë-Ballkan, si dhe për të avancuar bashkëpunimin tonë në mbrojtje. Gjithashtu nënvizova rëndësinë e vazhdimit dhe zgjerimit të programeve të trajnimit të ushtarëve ukrainas me pjesëmarrjen e Shqipërisë’’, përfundoi mesazhi i presidentit Zelensky.  /os/

,

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.


Artikulli paraprakGonzato bisedë me nxënës të shkollës “Vasil Shanto” për mjedisin


You may also like